The TVS Apache RTR 180 ABS borrows its design cues from its younger sibling, the Apache RTR 160. The motorcycle features aggressive front end with LED DRLs. The sharply designed fuel tank with extended cowls results in better air airflow to the engine and enhances the sporty appeal of the Apache RTR 180 ABS.
The TVS Apache RTR 180 ABS also features aerodynamically designed engine cowl which adds to the styling of the motorcycle. The decals are simple and neatly laid out. The tail section sports LED tail lamp and muscular cowl with tri-coloured race insignia.
The TVS Apache RTR 180 is powered by a 177.4cc air-cooled, single-cylinder engine with a maximum power output of 17bhp at 8,500rpm and a peak torque output of 15.5Nm at 6,500rpm. The engine is coupled to a 5-speed gearbox.
The engine delivers a punchy performance and has an excellent top end due to its high-end torque. The Apache RTR 180 ABS can reach a top speed of 124km/h. The engine is good for city commuting as well as long rides with its powerful midrange and top end.
The Apache RTR 180 returns a decent fuel economy of 40kmpl when revved hard. On the highway, the motorcycle delivers a mileage of around 48kmpl which gives an average figure of 45kmpl.
The TVS Apache RTR 180 features switchable dual-channel ABS with RLP (Rear Wheel Lift-off Protection), which is first in its segment. Apart from that, the motorcycle gets a sculpted tank which makes it easier for the rider to tuck the knees. The engine sits on Double Cradle SynchroSTIFF chassis which aids in superior handling.
Other features include digital instrument cluster and analog tachometer, beast-inspired headlamp, adjustable clip-on handlebars and LED tail lamp.
The motorcycle is equipped with 270mm petal disc brake up front and 200mm disc at the rear with dual-channel ABS. The telescopic front forks and Monotube Inverted Gas-filled shox (MIG) offers a right mix of comfort and stability. The motorcycle also gets tubeless tyres.
The TVS Apache RTR 180 ABS is the first motorcycle in the 180cc segment to feature dual-channel ABS which makes it a complete package for those who are looking for an entry-level performance motorcycle. The affordable price tag and widespread sales and service network makes it an ideal motorcycle for city commutes and occasional long rides.
|
125,590.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
128,490.00 Ex-Showroom Price
|
| Braking System | Single Channel ABS |
| Front Brake | -- |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Wheel Size | 17 inch |
| Rear Brake | -- |
| Rear Brake Type | Disc |
| Rear Wheel Size | 17 inch |
| Tyre Pressure (Rider & Pillion) | -- |
| Tyre Pressure (Rider Only) | -- |
| Tyre Size | -- |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | -- |
| Wheel Type | Alloy |
| Fuel Tank Capacity | 12 litres |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Kerb Weight | 140 kg |
| Overall Dimensions (LxWxH) | -- |
| Reserve Fuel Capacity | 2 litres |
| Seat Height | 790 mm |
| Seat Length | -- |
| Wheelbase | 1,326 mm |
| Battery | 12V, 6Ah MF |
| Bore x Stroke | -- |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Cooling System | Oil Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 177.4 cc |
| Emission Standard | BS6 Phase 2 |
| Engine Type | -- |
| Fuel Type | Petrol |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 4 Up |
| Max Power | 16.78 bhp @ 9,000 rpm |
| Max Torque | 15.5 Nm @ 7,000 rpm |
| Mileage - ARAI | -- |
| Mileage - Owner Reported | 42 kmpl |
| Riding Modes | Sport, Urban and Rain |
| Riding Range | -- |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Top Speed | 113 kmph |
| Transmission | 5 Speed Manual |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Chassis Type | Double Cradle Synchro STIFF |
| Front Suspension | Telescopic Forks |
| Front Suspension Preload Adjuster | No |
| Rear Suspension | Monotube Inverted Gas-filled shox (MIG) with spring aid |
| Rear Suspension Preload Adjuster | Yes |
| 1st Service | -- |
| 2nd Service | -- |
| 3rd Service | -- |
| 4th Service | -- |
| 5th Service | -- |
| No. of Free Services | 5 |
| Standard Warranty (km) | 60,000 km |
| Standard Warranty (Years) | 5 year |
| Vehicle Warranty | -- |
| Additional Features | Muffler - Conventional Design, Crash Alert, FI Technology, Glide Through Technology, Max. Power - Sport: 17.13PS @9000rpm, Urban/Rain: 13.87PS@8250rpm, Max. Torque - Urban/Rain: 14.2Nm @6000rpm, Brake |
| Adjustable levers | No |
| Automatic Start Stop | No |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Boot Light | -- |
| Brake/Tail Light | LED |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| Center stand availability | Yes |
| Clock | Yes |
| Cruise Control | No |
| Distance to Empty | No |
| Document Storage | No |
| DRLs (Daytime Running Lights) | Yes |
| Engine Temperature Indicator | No |
| Front Storage Box | No |
| Fuel Gauge | Digital |
| Fuel Lid | -- |
| Gear Indicator | Yes |
| Gear Shift Light | No |
| Geo Fencing | No |
| GPS & Navigation | Turn by Turn Navigation |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| Hazard Warning Lights | No |
| Headlight | -- |
| Headlight Type | LED |
| Heated Grip | No |
| Helmet Hooks | -- |
| High Beam Indicator | Yes |
| Instrument Console | -- |
| Instrument Console Type | Digital |
| Keyless Lock/Unlock | No |
| Kill Switch | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Luggage Hooks | -- |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Mobile Phone Connectivity | Bluetooth |
| Odometer | Digital |
| OTA Updates | Not Available |
| Parking Brake | -- |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Comfort | -- |
| Pillion Seat | Yes |
| Quickshifter | No |
| Real Time Mileage Indicator | No |
| Ride by Wire | No |
| Saree Guard | Yes |
| Seat Opening Switch | -- |
| Service Reminder Indicator | Yes |
| Side Stand Engine/Motor Cut-off | Yes |
| Silencer Cover | Yes |
| Silent Start | No |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Self Start |
| Tachometer | Digital |
| Touch Screen Display | No |
| Traction Control | No |
| Tripmeter | -- |
| Turn Signal | Halogen Bulb |
| Tyre Pressure Monitoring System | No |
| Under Seat Storage | No |
| USB Charging Port | No |
| Vehicle Location Tracking | Last Park Location |
| Voice Assist | Yes |
| Windscreen | No |