The TVS Star City Plus is a commuter bike in the 110cc segment with premium design and features. The Star City Plus is an updated avatar of the Star City. The overall design of the Star City Plus is premium as compared to its rivals.
The front end of the TVS Star City Plus features a stylish headlamp with muscular cowl and a small windscreen. The front mudguard is finished in dual tone colour which adds to the look of the scooter. The fuel tank design is neat and simple with TVS branding and graphics.
The side profile of the bike gets black panels and the chrome cover for the exhaust muffler. The tail section of the bike features a large grab rail and a stylish tail light design. The engine, alloy wheels and exhaust muffler are finished in black colour.
The TVS Star City Plus draws power from a 109.7cc air-cooled, single-cylinder engine that produces 8.2bhp at 7,000rpm and 8.7Nm of torque at 5,000rpm. The engine comes mated to a 4-speed gearbox.
The TVS Star City Plus gets a smooth and refined engine which packs a punch in the lower end. The engine is tuned for daily commuting and delivers an optimum performance required for zipping through city traffic.
The TVS Star City Plus delivers a claimed mileage of 86km/l. But we expect the motorcycle to return a mileage of around 70km/l in real-world riding conditions.
The TVS Star City Plus is equipped with several premium features such a digital-analogue instrument cluster, service reminder, electric start, coloured shock absorbers, easy access choke lever position, 3D emblem, aluminium grab rail, Ecothrust logo on the muffler, black alloy wheels and high grip tread button tyres.
The TVS Star City Plus is equipped with telescopic forks at the front and five-step adjustable hydraulic shock absorber at the rear. Braking duties are handling by 130mm drum unit at the front and 110mm drum at the rear. The bike gets a 10-litre fuel tank. The kerb weight of the bike stands at 109kg.
The TVS Star City Plus is an ideal commuter bike for urban conditions. The bike also gets premium features as well as a stylish design language. The engine delivers an impressive mileage and the maintenance of the bike is very low. The TVS Star City Plus is suitable for those who are looking for a stylish commuter in the 110cc segment.
The TVS Star City Plus gets a comfortable five-step adjustable suspension. The rider will not feel any difficulty when riding the bike even for long duration.
No, the TVS Star City Plus does not get disc brake. It comes with drum brakes on both the ends.
|
53,071.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
53,313.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
53,383.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
53,868.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
53,868.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
54,410.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
54,795.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
55,795.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
69,141.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
70,500.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
74,100.00 Ex-Showroom Price
|
| Calliper Type | -- |
| Front Brake Size | 130 mm |
| Front Brake Type | Drum |
| Front Suspension | Telescopic oil damped front suspension |
| Front Tyre Size | 2.75 x 17 |
| Front Wheel Size | 17 inch |
| Radial Tyres | No |
| Rear Brake Size | 110 mm |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Suspension | 5 step adjustable hydraulic shock absorber |
| Rear Tyre Size | 3.00 x 17 |
| Rear Wheel Size | 17 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Chassis Type | Single cradle tubular frame |
| Ground Clearance | 172 mm |
| Kerb Weight | 109 kg |
| Overall Height | 1,080 mm |
| Overall Length | 1,980 mm |
| Overall Width | 750 mm |
| Seat Height | -- |
| Wheelbase | 1,252 mm |
| Bore | 53 mm |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Compression Ratio | -- |
| Cooling System | Air Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 109 cc |
| Fuel Delivery System | Carburetor |
| Fuel Type | Petrol |
| Gearbox Type | Manual |
| Ignition | TCI |
| Max Power | 8.3 bhp @ 7,000 rpm |
| Maximum Torque | 8.7 Nm @ 5,000 rpm |
| No. of Gears | 4 |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 48 mm |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| 0 to 60 kmph | 7.7 seconds |
| 60 to 0 kmph | -- |
| Fuel Efficiency Range | 860 Km |
| Fuel Tank Capacity | 10 litres |
| Mileage - ARAI | 86 kmpl |
| Reserve Fuel Capacity | 2 litres |
| Top Speed | 90 Kmph |
| Antilock Braking System | No |
| Battery | 12V, 5Ah Lead Acid Battery |
| Brake/Tail Light | 12V, 21/5W |
| Clock | No |
| Digital Fuel Guage | Yes |
| Electric System | 12V DC |
| Fuel Guage | Yes |
| Headlight Bulb Type | HS1-12V, 35/35W |
| Headlight Type | Multi-Reflector Type |
| Killswitch | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| No. of Tripmeters | -- |
| Odometer | Digital |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Analogue |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Electric Start |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | -- |
| Tripmeter Type | -- |
| Turn Signal | Yes |