The TVS Sport is an entry-level commuter bike with a sporty and premium design. The TVS Sport features an exciting design for a commuter bike. The bike features a stylish headlamp up front with a small windscreen. The rear view mirrors are finished in dual-tone colours and the front mudguard also gets the body colour.
The engine, alloy wheels, side panels and the exhaust muffler are finished in black colour. The TVS Sport also gets an exciting body graphics which adds to the sporty look of the bike. The tail section is simple and gets a pillion grabrail. The clear lens indicators also enhance the looks of the motorcycle. Overall, the TVS Sport is a good-looking commuter in the 100cc segment.
The TVS Sport draws power from a 99.7cc air-cooled, single-cylinder engine that produces 7.3bhp at 7,500rpm and 7.5Nm of torque at 5,500rpm. The engine is mated to a 4-speed gearbox.
The TVS Sport delivers a punchy performance in its segment and daily commuting is handled very well by the 99cc engine. The engine is smooth and refined and has enough power to tackle daily commutes. The TVS Sport can sprint from 0-60km/h in 9.4 seconds.
The TVS Sport returns an impressive claimed mileage of 95km/l. With a fuel tank capacity of 12-litres, the range of the motorcycle stands at 792km. The TVS Sport delivers a best-in-class mileage.
The prominent features of the TVS Sport include a sporty headlamp and tail lamp, sporty body graphics, comfortable seat, 5-step adjustable shock absorbers, aluminium grab rails, alloy wheels and electric start.
The TVS Sport is equipped with telescopic forks up front and 5-step adjustable shock absorbers at the rear. Braking duties are handled by 130mm drum at the front and 110mm drum at the rear. The kerb weight of the TVS Sport stands at just 108.5kg which makes it an easy-to-ride commuter bike.
The TVS Sport is one of the best commuter bikes in the 100cc segment. The motorcycle features a sporty and premium design and comes equipped with a lot of convenient features. If you are looking for a commuter bike with a right mix of style, performance and mileage, then the TVS Sport is a right choice.
Yes, the TVS Sport is available with an electric start option and the engine can be started in any gear.
TVS claims that the bike will return a mileage of 95km/l. But in real world conditions, the TVS Sport will deliver a mileage of 70-85km/h depending on the riding style.
|
38,712.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
41,082.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
41,957.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
43,156.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
49,055.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
50,697.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
62,450.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
63,950.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
64,180.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
73,660.00 Ex-Showroom Price
|
| Calliper Type | -- |
| Front Brake Size | 130 mm |
| Front Brake Type | Drum |
| Front Suspension | Telescopic Forks |
| Front Tyre Size | 2.75x17 |
| Front Wheel Size | 17 inch |
| Radial Tyres | No |
| Rear Brake Size | 110 mm |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Suspension | 5 Stage Adjustable Hydraulic Shocker |
| Rear Tyre Size | 3.00x17 |
| Rear Wheel Size | 17 inch |
| Tyre Type | Tubed |
| Wheel Type | Spoke |
| Chassis Type | Single Cradle Tubular |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Kerb Weight | 108 kg |
| Overall Height | 1,080 mm |
| Overall Length | 1,950 mm |
| Overall Width | 705 mm |
| Seat Height | 790 mm |
| Wheelbase | 1,250 mm |
| Bore | 51 mm |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Compression Ratio | -- |
| Cooling System | Air Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 100 cc |
| Fuel Delivery System | Carburetor |
| Fuel Type | Petrol |
| Gearbox Type | Manual |
| Ignition | Digital CDI |
| Max Power | 7.4 bhp @ 7,500 rpm |
| Maximum Torque | 7.5 Nm @ 5,000 rpm |
| No. of Gears | 4 |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 48 mm |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| 0 to 60 kmph | 9.4 seconds |
| 60 to 0 kmph | -- |
| Fuel Efficiency Range | 792 Km |
| Fuel Tank Capacity | 12 litres |
| Mileage - ARAI | 95 kmpl |
| Reserve Fuel Capacity | 2 litres |
| Top Speed | -- |
| Antilock Braking System | No |
| Battery | 12 V - 5 AH |
| Brake/Tail Light | 12V, 21/5W |
| Clock | No |
| Digital Fuel Guage | No |
| Electric System | 12V |
| Fuel Guage | Yes |
| Headlight Bulb Type | 12V, 35/35W |
| Headlight Type | Halogen Type |
| Killswitch | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| No. of Tripmeters | -- |
| Odometer | Analogue |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Analogue |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Kick Start |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | -- |
| Tripmeter Type | -- |
| Turn Signal | 12V, 10/10W |