The TVS Radeon is a stylish offering in the commuter motorcycle segment in India. It comes with a mix of elegance and sportiness for a 110cc motorcycle. The five-spoke alloy wheels are finished in black while the engine gets a rather unique gold theme.
The TVS Radeon comes with brown seats which go well with the overall design. Chrome elements are abundant across the visor, engine compartment and rear grab rail. The fuel tank has got a basic graphics template along with a black ribbed thigh pads.
The entire proportion of the TVS Radeon looks identical to a conventional commuter motorcycle but the individual cosmetic details aid in enhancing the total appeal. The new TVS Radeon definitely brings a fresh change to the commuter segment in India.
The new TVS Radeon is powered by a 109.7cc air-cooled engine which makes 8.2bhp and 8.7Nm of torque. The engine comes mated to a 4-speed gearbox which offers smooth shifts.
Riding the TVS Radeon is quite effortless and the motorcycle is brilliant for the city traffic. The Radeon also weighs very less making it very nimble for any rider. The bike offers good ergonomics and the seats are well-cushioned too.
The combi-brake system (Synchronized Braking Technology) ensures confidence while hard braking and the self-start adds to the convenience. Overall, the TVS Radeon is a basic motorcycle which does its purpose really well — commuting.
The TVS Radeon showcases just enough performance for it to be really practical and sensible choice in the commuter motorcycle segment. Besides this, the TVS Radeon returns a claimed mileage of 69.3km/l; a respectable figure.
The TVS Radeon does offer quite a lot for its price; thereby making it a value-for-money product. Synchronized Braking Technology (SET), USB charging, self-start, side-stand indicator, LED DRLs a lot other things make it a highly desirable commuter; evident from the market response.
The TVS Radeon is a really good choice if you are looking forward to buying a unique-looking commuter motorcycle. The host of features and the interesting cosmetic bits gives a sense of value for its pricing, as mentioned before.
No, the TVS Radeon get only drum brakes with synchronised braking technology for efficient braking.
The TVS Radeon feature a USB charging port behind the front cowl.
|
55,160.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
57,060.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
59,160.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
69,200.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
74,000.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
74,451.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
75,600.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
76,800.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
80,500.00 Ex-Showroom Price
|
| Calliper Type | -- |
| Front Brake Size | 130 mm |
| Front Brake Type | Drum |
| Front Suspension | Telescopic Oil Damped Front Suspension |
| Front Tyre Size | 2.75 X 18 (tubeless) |
| Front Wheel Size | 18 inch |
| Radial Tyres | No |
| Rear Brake Size | 110 mm |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Suspension | 5 Step Adjustable Hydraulic Shock Absorber |
| Rear Tyre Size | 3.00 X 18 (tubeless) |
| Rear Wheel Size | 18 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Chassis Type | Single Cradle Tubular Frame |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Kerb Weight | 112 kg |
| Overall Height | 1,070 mm |
| Overall Length | 2,006 mm |
| Overall Width | 705 mm |
| Seat Height | -- |
| Wheelbase | 1,265 mm |
| Bore | 53.5 mm |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Compression Ratio | -- |
| Cooling System | Air Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 109.7 cc |
| Emission Standard | BS-IV |
| Fuel Delivery System | Carburetor |
| Fuel Type | Petrol |
| Gearbox Type | Manual |
| Ignition | Digital CDI |
| Max Power | 8.2 bhp @ 7,000 rpm |
| Maximum Torque | 8.7 Nm @ 5,000 rpm |
| No. of Gears | 4 |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 48.8 mm |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| 0 to 60 kmph | -- |
| 60 to 0 kmph | -- |
| Fuel Efficiency Range | 690 Km |
| Fuel Tank Capacity | 10 litres |
| Mileage - ARAI | 69.3 kmpl |
| Reserve Fuel Capacity | 1.5 litres |
| Top Speed | -- |
| Battery | MF |
| Brake/Tail Light | LED Tail Lamp |
| Braking System | SBT |
| Clock | No |
| Digital Fuel Guage | Yes |
| Electric System | 12V DC |
| Fuel Guage | Yes |
| Headlight Bulb Type | 55W |
| Headlight Type | Bulb and Reflecctor |
| Killswitch | -- |
| Low Battery Indicator | -- |
| Low Fuel Indicator | -- |
| Low Oil Indicator | -- |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Odometer | Analogue |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Electric Start |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | Yes |