Yes, the Royal Enfield Continental GT 650 does come with dual-channel ABS as standard.
The Royal Enfield Continental GT 650 comes in five colour options.
The Royal Enfield Continental GT 650 offers little to no vibrations at any speed, including at the rev limit.
| Calliper Type | Floating |
| Front Brake Size | 320 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | 41mm dia front fork, 110mm travel |
| Front Tyre Size | 100/90- 18"M/C56H |
| Front Wheel Size | 18 inch |
| Radial Tyres | No |
| Rear Brake Size | 240 mm |
| Rear Brake Type | Disc |
| Rear Suspension | Twin, Coil-over Shocks, 88mm travel |
| Rear Tyre Size | 130/70- 18"M/C63H |
| Rear Wheel Size | 18 inch |
| Tyre Type | Tubed |
| Wheel Type | Spoke |
| Chassis Type | Steel Tubular, Double Cradle Frame |
| Ground Clearance | 174 mm |
| Kerb Weight | 198 kg |
| Overall Height | 1,024 mm |
| Overall Length | 2,122 mm |
| Overall Width | 744 mm |
| Seat Height | 804 mm |
| Wheelbase | 1,400 mm |
| Bore | 78 mm |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cooling System | Air/Oil Cooled |
| Cylinders | 2 |
| Displacement | 648 cc |
| Emission Standard | BS-IV |
| Fuel Delivery System | Electronic Fuel Injection |
| Fuel Type | Petrol |
| Gearbox Type | Manual |
| Ignition | Digital Spark Ignition |
| Max Power | 47 bhp @ 7,250 rpm |
| Maximum Torque | 52 Nm @ 5,250 rpm |
| No. of Gears | 6 |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 67.8 mm |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| 0 to 60 kmph | -- |
| 60 to 0 kmph | -- |
| Fuel Efficiency Range | -- |
| Fuel Tank Capacity | 12.5 litres |
| Mileage - ARAI | -- |
| Reserve Fuel Capacity | 1.5 litres |
| Top Speed | -- |
| Battery | 12V, 12AH VRLA |
| Brake/Tail Light | P21/5W Halogen Bulb |
| Braking System | Dual Channel ABS |
| Clock | No |
| Digital Fuel Guage | Yes |
| Electric System | 12V DC |
| Fuel Guage | Yes |
| Headlight Bulb Type | 55/60w, H4 |
| Headlight Type | Halogen Bulb Type |
| Killswitch | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Odometer | Digital |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | No |
| Pillion Grabrail | No |
| Pillion Seat | No |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Analogue |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Electric Start |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | Analogue |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | Yes |