The Honda SP 125 has been introduced in the Indian 125cc motorcycle segment. The new Honda SP 125 is offered with a host of features, sporty design and vibrant body graphics; making it good-looking motorcycle in the Indian market.
For a commuter-level motorcycle, the SP 125 offers a sporty design. This can be seen from the sharp-looking headlamp at the front, muscular fuel tank with extensions; adding to the sporty theme and the vibrant body graphics and paint schemes it is offered with.
The Honda SP 125 comes with a single-piece seat, offering the rider good amount of comfort. The seating position on the motorcycle is also upright, with forward set foot-pegs and a slightly raised handlebar; adding to the riding comfort.
The SP 125 is available in a range of vibrant paint schemes. This includes Striking Green, Imperial Red Metallic, Pearl Siren Blue and Matte Axis Grey Metallic.
The Honda SP 125 is the brand’s first BS-VI compliant motorcycle in the Indian market. The motorcycle is powered by a 124cc single-cylinder air-cooled engine. It produces 10.7bhp at 7,500rpm and 10Nm of peak torque at 9,000rpm. The engine is further mated to a five-speed gearbox.
The Honda SP 125 is offered with a 11-litre fuel tank capacity. The SP 125 comes with the brand’s HET technology, along with eSP (enhanced Smart Power). This new technology on the SP 125 claims to offer 16% more mileage than the previous model. The Honda SP 125 is expected to return a mileage figure of around 65 to 70km/l. This gives it a total range of 770km on single tank of fuel.
The Honda SP 125 comes with a host of new technology and features, many of which are segment-firsts. Some of the new technology offered on the SP 125, this includes a friction reduction system for the engine, fuel-injection and silent start with the use of an ACG starter motor.
Other standard features on the Honda SP 125 also include a fully digital instrument console offering extended information such as distance-to-empty, average mileage, gear position and Eco indicator, service due indicator and real-time fuel efficiency.
The motorcycle also features first-in-segment engine start/stop, integrated headlamp beam & passing switch, CBS with equalizer, five-way adjustable rear suspension setup, sporty alloy wheels, chrome muffler cover and seal chain.
The suspension on the Honda SP 125 is through a set of conventional telescopic forks at the front and a twin shock absorber at the rear. Braking on the Honda SP 125 is through 130mm drum brakes at either end. The motorcycle also comes with a 240mm disc at the front on the higher-spec variant.
The Honda SP 125 is an attractive 125cc motorcycle in the segment. The commuter 125cc motorcycle comes with a host of segment-first features, combined with attractive body graphics and vibrant design; making it a worthy offering in its segment.
Yes, the Honda SP 125 is the first motorcycle from the brand to be compliant with BS-VI emissions.
The Honda SP 125 is offered in two variants: drum and disc.
The Honda SP 125 rivals the likes of the Bajaj Pulsar 125, Bajaj Discover and the Hero Glamour Fi.
The Honda SP 125 is offered in a range of four paint schemes: Striking Green, Imperial Red Metallic, Matte Axis Grey Metallic and Pearl Siren Blue.
The Honda SP 125 offers a flat, single-piece seat, with slightly raised handlebars and forward set foot-pegs. This gives the motorcycle a comfortable and easy to ride seating position.
The stand-out feature on the Honda SP 125 is its advanced eSP technology, which along with the brand & HET offers enhanced refinement and 16% improved mileage.
The deliveries of the Honda SP 125 will begin from end-November 2019.
|
84,806.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
88,428.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
88,806.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
90,070.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
91,169.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
94,070.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
94,619.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
96,015.00 Ex-Showroom Price
|
| Braking System | CBS |
| Calliper Type | No |
| Front Brake Size | 130 mm |
| Front Brake Type | Drum |
| Front Suspension | Telescopic |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 25 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 25 psi |
| Front Tyre Size | 80/100 - 18 |
| Front Wheel Size | 18 inch |
| Radial Tyres | No |
| Rear Brake Size | 130 mm |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Suspension | Hydraulic Type |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 41 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 33 psi |
| Rear Tyre Size | 80/100 - 18 |
| Rear Wheel Size | 18 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Chassis Type | Diamond |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Kerb Weight | 116 kg |
| Overall Height | 1,103 mm |
| Overall Length | 2,020 mm |
| Overall Width | 785 mm |
| Seat Height | 790 mm |
| Wheelbase | 1,285 mm |
| Standard Warranty (Kilometers) | 42000 Km |
| Standard Warranty (Year) | 3 Year |
| Bore | 50 mm |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 124 cc |
| Emission Standard | BS6 |
| Fuel Delivery System | Fuel Injection |
| Fuel Tank Capacity | 11 litres |
| Fuel Type | Petrol |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 4 Up |
| Ignition | CDI |
| Max Power | 10.72 bhp @ 7,500 rpm |
| Max Torque | 10.9 Nm @ 6,000 rpm |
| Mileage - ARAI | -- |
| Mileage - Owner Reported | 65 kmpl |
| Reserve Fuel Capacity | 1.76 litres |
| Riding Range | -- |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 63.1 mm |
| Top Speed | 100 Kmph |
| Transmission | 5 Speed Manual |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Additional features | Silent Start with ACG |
| AHO (Automatic Headlight On) | Yes |
| Battery | 12V, 4.0Ah |
| Brake/Tail Light | Halogen Bulb |
| Clock | Yes |
| Digital Fuel Guage | Yes |
| DRLs (Daytime running lights) | No |
| Front storage box | No |
| Fuel Guage | Yes |
| GPS & Navigation | No |
| Headlight Type | LED |
| Killswitch | Yes |
| Low Battery Indicator | No |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Mobile App Connectivity | No |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Odometer | Digital |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Kick and Electric |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | No |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | Halogen Bulb |
| Under seat storage | No |
| USB charging port | No |