The TVS Apache RTR 180 ABS borrows its design cues from its younger sibling, the Apache RTR 160. The motorcycle features aggressive front end with LED DRLs. The sharply designed fuel tank with extended cowls results in better air airflow to the engine and enhances the sporty appeal of the Apache RTR 180 ABS.
The TVS Apache RTR 180 ABS also features aerodynamically designed engine cowl which adds to the styling of the motorcycle. The decals are simple and neatly laid out. The tail section sports LED tail lamp and muscular cowl with tri-coloured race insignia.
The TVS Apache RTR 180 is powered by a 177.4cc air-cooled, single-cylinder engine with a maximum power output of 17bhp at 8,500rpm and a peak torque output of 15.5Nm at 6,500rpm. The engine is coupled to a 5-speed gearbox.
The engine delivers a punchy performance and has an excellent top end due to its high-end torque. The Apache RTR 180 ABS can reach a top speed of 124km/h. The engine is good for city commuting as well as long rides with its powerful midrange and top end.
The Apache RTR 180 returns a decent fuel economy of 40kmpl when revved hard. On the highway, the motorcycle delivers a mileage of around 48kmpl which gives an average figure of 45kmpl.
The TVS Apache RTR 180 features switchable dual-channel ABS with RLP (Rear Wheel Lift-off Protection), which is first in its segment. Apart from that, the motorcycle gets a sculpted tank which makes it easier for the rider to tuck the knees. The engine sits on Double Cradle SynchroSTIFF chassis which aids in superior handling.
Other features include digital instrument cluster and analog tachometer, beast-inspired headlamp, adjustable clip-on handlebars and LED tail lamp.
The motorcycle is equipped with 270mm petal disc brake up front and 200mm disc at the rear with dual-channel ABS. The telescopic front forks and Monotube Inverted Gas-filled shox (MIG) offers a right mix of comfort and stability. The motorcycle also gets tubeless tyres.
The TVS Apache RTR 180 ABS is the first motorcycle in the 180cc segment to feature dual-channel ABS which makes it a complete package for those who are looking for an entry-level performance motorcycle. The affordable price tag and widespread sales and service network makes it an ideal motorcycle for city commutes and occasional long rides.
|
94,012.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
117,190.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
125,590.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
128,490.00 Ex-Showroom Price
|
| Calliper Type | -- |
| Front Brake Size | 270 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | Telescopic Forks, 105 mm Stroke |
| Front Tyre Size | 90/90 x 17 |
| Front Wheel Size | 17 inch |
| Radial Tyres | No |
| Rear Brake Size | 200 mm |
| Rear Brake Type | Disc |
| Rear Suspension | Monotube Inverted Gas-filled shox (MIG) with sprin |
| Rear Tyre Size | 110/80 x 17 |
| Rear Wheel Size | 17 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Chassis Type | Double cradle synchroSTIFF |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Kerb Weight | 139 kg |
| Overall Height | 1,105 mm |
| Overall Length | 2,085 mm |
| Overall Width | 730 mm |
| Seat Height | 790 mm |
| Wheelbase | 1,326 mm |
| Bore | 62 mm |
| Clutch | Wet multiplate |
| Compression Ratio | -- |
| Cooling System | Air Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 177 cc |
| Emission Standard | BS-IV |
| Fuel Delivery System | UCAL BS-29 |
| Fuel Type | Petrol |
| Gearbox Type | Manual |
| Ignition | Dual mode digital ignition |
| Max Power | 17.3 bhp @ 8,500 rpm |
| Maximum Torque | 15.5 Nm @ 6,500 rpm |
| No. of Gears | 5 |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 58 mm |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| 0 to 60 kmph | -- |
| 60 to 0 kmph | -- |
| Fuel Efficiency Range | 720 Km |
| Fuel Tank Capacity | 12.5 litres |
| Mileage - ARAI | 45 kmpl |
| Reserve Fuel Capacity | -- |
| Top Speed | 124 Kmph |
| Battery | 12V, 9.0 Ah |
| Brake/Tail Light | 0.5W LED-Twin Triangle |
| Braking System | Single Channel ABS |
| Clock | Yes |
| Digital Fuel Guage | Yes |
| Electric System | 12V |
| Fuel Guage | Yes |
| Headlight Bulb Type | 35/35W Halogen HS1, Clear Lens with Multi Face Ref |
| Headlight Type | Multi-Reflector Type |
| Killswitch | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Odometer | Digital |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Electric Start |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | Analogue |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | Yes |