The Hero HF Deluxe is an entry-level commuter bike slotted above the HF Dawn. The front end of the bike features a stylish cowl above the rectangular headlamp. The bike gets a sculpted fuel tank with exciting body graphics. The side panels also get the HF Deluxe branding and graphics.
The tail section of the Hero HF Deluxe features a large grab rail and stylish tail lamp. The exhaust muffler gets a chrome cover which enhances the looks of the motorcycle. The Hero HF Deluxe is equipped with five-spoke silver alloy wheels. Overall, the HF Deluxe is a stylish entry-level commuter bike.
Powering the Hero HF Deluxe is a 97.2cc air-cooled, single-cylinder engine that produces 8.2bhp at 8,000rpm and 8.05Nm of torque at 5,000rpm. The engine is mated to a 4-speed gearbox.
The Hero HF Deluxe is not built for performance, but to deliver high fuel efficiency. But the 97cc engine packs enough punch to tackle daily commute. The engine is refined, smooth and reliable. The Hero HF Deluxe is an ideal bike for daily commuting and due to its low kerb weight, it is also easy to ride.
The Hero HF Deluxe is targeted towards buyers expecting high fuel economy. The HF Deluxe delivers an ARAI certified mileage of 83km/l. But in real-world conditions, we can expect the bike to return a mileage of 65-70km/l.
The Hero HF Deluxe comes with essential features such as electric start, aerodynamic styling, five-spoke alloy wheels and broader grab rail. The single piece seat is wide and comfortable for both the rider and the pillion.
The Hero HF Deluxe is equipped with telescopic forks at the front and two-step adjustable hydraulic shock absorbers at the rear. Braking duties are handled by 130mm drum at the front and 110mm drum at the rear. The HF Deluxe gets an 11-litre fuel tank and the kerb weight of the motorcycle stands at 110kg.
The Hero HF Deluxe is a commuter bike with low maintenance and high mileage. It’s an ideal bike for daily commutes, especially in urban areas. The HF Deluxe is also suitable for rural areas as it requires the least maintenance. If you are looking for a basic commuter bike with low maintenance, then the Hero HF Deluxe should be your choice.
Yes, the Hero HF Deluxe comes with electric start as an option.
The claimed mileage for Hero HF Deluxe is 83km/l. But in real-world riding conditions, you can expect a mileage of around 65-70km/l.
|
57,990.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
63,922.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
65,543.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
66,649.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
67,110.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
70,819.00 Ex-Showroom Price
|
| Braking System | IBS |
| Front Brake | -- |
| Front Brake Type | Drum |
| Front Wheel Size | 18 inch |
| Rear Brake | -- |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Wheel Size | 18 inch |
| Tyre Pressure (Rider & Pillion) | -- |
| Tyre Pressure (Rider Only) | -- |
| Tyre Size | -- |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | -- |
| Wheel Type | Alloy |
| Fuel Tank Capacity | 9.1 litres |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Kerb Weight | 110 kg |
| Overall Dimensions (LxWxH) | -- |
| Reserve Fuel Capacity | 1 litres |
| Seat Height | 805 mm |
| Seat Length | -- |
| Wheelbase | 1,235 mm |
| Battery | MF Battery, MF-3:12 V - 3 Ah |
| Bore x Stroke | -- |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Compression Ratio | 9.9:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 97.2 cc |
| Emission Standard | BS6 Phase 2B |
| Engine Type | -- |
| Fuel Type | Petrol |
| Gear Shifting Pattern | All 4 Up |
| Max Power | 7.91 bhp @ 8,000 rpm |
| Max Torque | 8.05 Nm @ 6,000 rpm |
| Mileage - ARAI | -- |
| Mileage - Owner Reported | 65 kmpl |
| Riding Modes | No |
| Riding Range | -- |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Top Speed | 85 kmph |
| Transmission | 4 Speed Manual |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Chassis Type | Tubular Double Cradle |
| Front Suspension | Telescopic Hydraulic Shock Absorber |
| Front Suspension Preload Adjuster | No |
| Rear Suspension | Swingarm with 2-Step Adjustable Hydraulic Shock Absorbers |
| Rear Suspension Preload Adjuster | Yes |
| 1st Service | -- |
| 2nd Service | -- |
| 3rd Service | -- |
| 4th Service | -- |
| 5th Service | -- |
| No. of Free Services | 5 |
| Standard Warranty (km) | 70,000 km |
| Standard Warranty (Years) | 5 year |
| Vehicle Warranty | -- |
| Additional Features | XSENS Advantage Technology |
| Adjustable levers | No |
| Automatic Start Stop | No |
| Average Fuel Consumption | No |
| Average Speed | No |
| Boot Light | -- |
| Brake/Tail Light | Halogen Bulb |
| Call/SMS Alerts | No |
| Center stand availability | Yes |
| Clock | No |
| Cruise Control | No |
| Distance to Empty | No |
| Document Storage | -- |
| DRLs (Daytime Running Lights) | Yes |
| Engine Temperature Indicator | No |
| Front Storage Box | No |
| Fuel Gauge | Analogue |
| Fuel Lid | -- |
| Gear Indicator | No |
| Gear Shift Light | No |
| Geo Fencing | No |
| GPS & Navigation | No |
| Hazard Warning Indicator | No |
| Hazard Warning Lights | No |
| Headlight | -- |
| Headlight Type | Halogen Bulb |
| Heated Grip | No |
| Helmet Hooks | -- |
| High Beam Indicator | Yes |
| Instrument Console | -- |
| Instrument Console Type | Analogue |
| Keyless Lock/Unlock | No |
| Kill Switch | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Luggage Hooks | -- |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Mobile Phone Connectivity | No |
| Odometer | Analogue |
| OTA Updates | Not Available |
| Parking Brake | -- |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Comfort | -- |
| Pillion Seat | Yes |
| Quickshifter | No |
| Real Time Mileage Indicator | No |
| Ride by Wire | No |
| Saree Guard | Yes |
| Seat Opening Switch | -- |
| Service Reminder Indicator | No |
| Side Stand Engine/Motor Cut-off | Yes |
| Silencer Cover | Yes |
| Silent Start | No |
| Speedometer | Analogue |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Kick Start |
| Tachometer | No |
| Touch Screen Display | No |
| Traction Control | No |
| Tripmeter | -- |
| Turn Signal | Halogen Bulb |
| Tyre Pressure Monitoring System | No |
| Under Seat Storage | No |
| USB Charging Port | No |
| Vehicle Location Tracking | No |
| Voice Assist | No |
| Windscreen | No |