TVS Jupiter Classic Launched In India For Rs Rs 55,266
TVS Jupiter Classic launched in India.
TVS Jupiter Classic launched in India. The TVS Jupiter Classic is priced at Rs 55,266 ex-showroom (Delhi).

TVSJupiter Classic Engine, Mileage & Specifications
The all-new TVS Jupiter Classic is powered by a 109.7cc single-cylinder engine producing 8bhp and 8.4Nm of torque and returns a claimed best-in-class mileage of 62kpl.
| Engine | 109.7cc single cylinder |
| Power | 8 bhp @ 7,500 rpm |
| Torque | 8.4 Nm @ 5,500 rpm |
| Mileage | 62 kpl |
| Wheelbase | 1,275 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Brakes (front)/(rear) | 220mm (disc)/ 130mm (drum) |
| Tyres | 90/90 R12, tubeless |

TVS Jupiter Classic Design & Features
The TVS Jupiter Classic is based on the regular Jupiter but brings with it a few design changes that give the scooter a more retro look. These design changes include a windshield up front along with rounded chromed out rear view mirrors.
Recommended Video


Other design changes on the Jupiter Classic include a dual tone-seat with stitching and a chromed out pillion grab handle which also features a backrest for the passenger.

The instrument cluster of the TVS Jupiter also gets a retro revision with classic dial art.

The TVS Jupiter Classic also gets a 220mm disc brake up front which is found on the top-spec ZX version of the regular Jupiter.
The TVS Jupiter Classic will go up against the Honda Activa, Hero Maestro, and the Yamaha Fascino.

DriveSpark Thinks!
The TVS Jupiter Classic is a retro look at one of the most popular scooters currently on sale in India. The Jupiter Classic also provides another option for Indian buyers looking for a scooter with a retro look.


Click it and Unblock the Notifications








