The Bajaj Pulsar NS125 is powered by a 124.4cc engine with an output of 11.8bhp and 11Nm. It is tuned more towards fuel efficiency than outright power. The motorcycle is expected to have a mileage of around 55km/l on the highway and around 48km/l in the city. This leads to an average of around 51km/l.
There are several differences between the Standard Pulsar 125 and the NS125. The chassis, bodywork, riding position, ergonomics, brakes, and suspension are all different. The only part shared between the two motorcycles is the engine unit. However, it produces 0.2bhp and 0.2Nm more in the NS125.
No, the engine in the Pulsar NS125 is not the liquid-cooled unit found in the KTM 125 Duke. It is the air-cooled unit found in the standard Pulsar 125.
|
92,819.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
96,282.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
100,984.00 Ex-Showroom Price
|
| Braking System | CBS |
| Front Brake | -- |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Wheel Size | 17 inch |
| Rear Brake | -- |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Wheel Size | 17 inch |
| Tyre Pressure (Rider & Pillion) | -- |
| Tyre Pressure (Rider Only) | -- |
| Tyre Size | -- |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | -- |
| Wheel Type | Alloy |
| Fuel Tank Capacity | 12 litres |
| Ground Clearance | 179 mm |
| Kerb Weight | 144 kg |
| Overall Dimensions (LxWxH) | -- |
| Reserve Fuel Capacity | 2.6 litres |
| Seat Height | 805 mm |
| Seat Length | -- |
| Wheelbase | 1,353 mm |
| Standard Warranty (km) | 75,000 km |
| Standard Warranty (Years) | 5 year |
| Vehicle Warranty | -- |
| Battery | DC, 12V, 8Ah VRLA |
| Bore x Stroke | -- |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Compression Ratio | 10+/- 0.5 : 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 124.45 cc |
| Emission Standard | BS6 Phase 2 |
| Engine Type | -- |
| Fuel Type | Petrol |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 4 Up |
| Max Power | 11.8 bhp @ 8,500 rpm |
| Max Torque | 11 Nm @ 7,000 rpm |
| Mileage - ARAI | 46.9 kmpl |
| Mileage - Owner Reported | 50 kmpl |
| Riding Modes | No |
| Riding Range | 563 km |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Top Speed | 103 kmph |
| Transmission | 5 Speed Manual |
| Transmission Type | Chain Drive |
| 1st Service (Days) | 30-45 |
| 1st Service (km) | 500-750 km |
| 2nd Service (Days) | 240 |
| 2nd Service (Kms) | 4500-5000 |
| 3rd Service (Days) | 360 |
| 3rd Service (Kms) | 9500-10000 |
| 4th Service (Days) | -- |
| 4th Service (Kms) | -- |
| 5th Service (Days) | -- |
| 5th Service (Kms) | -- |
| No. of Free Services | 3 |
| Chassis Type | Single down tube |
| Front Suspension | Telescopic |
| Front Suspension Preload Adjuster | No |
| Rear Suspension | Mono shocks |
| Rear Suspension Preload Adjuster | No |
| Additional Features | -- |
| Automatic Start Stop | No |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | No |
| Boot Light | -- |
| Brake/Tail Light | LED |
| Call/SMS Alerts | No |
| Clock | Yes |
| Cruise Control | No |
| Distance to Empty | Yes |
| Document Storage | -- |
| DRLs (Daytime Running Lights) | Yes |
| Engine Temperature Indicator | No |
| Front Storage Box | No |
| Fuel Gauge | Digital |
| Fuel Lid | -- |
| Gear Indicator | No |
| Gear Shift Light | Yes |
| Geo Fencing | No |
| GPS & Navigation | No |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| Hazard Warning Lights | No |
| Headlight | -- |
| Headlight Type | Halogen Bulb |
| Helmet Hooks | -- |
| High Beam Indicator | Yes |
| Instrument Console | -- |
| Instrument Console Type | Semi-Digital |
| Keyless Lock/Unlock | No |
| Kill Switch | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Luggage Hooks | -- |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Mobile Phone Connectivity | No |
| Odometer | Digital |
| OTA Updates | Not Available |
| Parking Brake | -- |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Comfort | -- |
| Pillion Seat | Stepped Seat |
| Quickshifter | No |
| Real Time Mileage Indicator | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Seat Opening Switch | -- |
| Service Reminder Indicator | Yes |
| Side Stand Engine/Motor Cut-off | Yes |
| Silencer Cover | Yes |
| Silent Start | No |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | Yes |
| Start Type | Kick and Self Start |
| Tachometer | Analogue |
| Touch Screen Display | No |
| Traction Control | No |
| Tripmeter | -- |
| Turn Signal | Halogen Bulb |
| Under Seat Storage | No |
| USB Charging Port | No |
| Vehicle Location Tracking | No |
| Voice Assist | No |