Well, The trade-off between mileage and power is always present in all motorcycles. Just looking at the power and performance figures, it is obvious that Bajaj has sacrificed power for efficiency. The engine has been designed to be as fuel efficient as possible keeping in mind the target customer.
|
41,280.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
42,806.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
44,677.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
48,038.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
48,813.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
50,976.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
52,166.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
59,392.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
61,650.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
63,110.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
67,626.00 Ex-Showroom Price
|
| Calliper Type | -- |
| Front Brake Size | 130 mm |
| Front Brake Type | Drum |
| Front Suspension | Hydraulic, Telescopic Type, 125mm travel |
| Front Tyre Size | 2.75*17", 41 P |
| Front Wheel Size | 17 inch |
| Radial Tyres | No |
| Rear Brake Size | 110 mm |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Suspension | Hydraulic, Telescopic Type, 125mm travel |
| Rear Tyre Size | 3.00*17", 50 P |
| Rear Wheel Size | -- |
| Tyre Type | Tubed |
| Wheel Type | Alloy |
| Chassis Type | Single Downtube with cradle |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Kerb Weight | 113 kg |
| Overall Height | 1,090 mm |
| Overall Length | 1,990 mm |
| Overall Width | 770 mm |
| Seat Height | 805 mm |
| Wheelbase | 1,275 mm |
| Bore | 47 mm |
| Clutch | Wet multiplate |
| Compression Ratio | 9.8 ± 0.5:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 99 cc |
| Emission Standard | BS-IV |
| Fuel Delivery System | Carburetor |
| Fuel Type | Petrol |
| Gearbox Type | Manual |
| Ignition | Digital CDI & TRICS III |
| Max Power | 8.2 bhp @ 7,500 rpm |
| Maximum Torque | 8 Nm @ 4,500 rpm |
| No. of Gears | 4 |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 58.8 mm |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| 0 to 60 kmph | 9 seconds |
| 60 to 0 kmph | 22 seconds |
| Fuel Efficiency Range | 880 Km |
| Fuel Tank Capacity | 13 litres |
| Mileage - ARAI | 90 kmpl |
| Reserve Fuel Capacity | 2 litres |
| Top Speed | 87 Kmph |
| Battery | 12V |
| Brake/Tail Light | 5W/21W |
| Braking System | CBS |
| Clock | No |
| Digital Fuel Guage | No |
| Electric System | 12V DC |
| Fuel Guage | Yes |
| Headlight Bulb Type | 12V, 35W/35W (HS1) |
| Headlight Type | Multi-Reflector Type |
| Killswitch | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Low Fuel Indicator | No |
| Low Oil Indicator | No |
| No. of Tripmeters | -- |
| Odometer | -- |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Analogue |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Kick Start |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | -- |
| Tripmeter Type | -- |
| Turn Signal | Yes |