The Revolt RV400 is one of the few electric motorcycles in the Indian EV space. The motorcycle does have polarising design and styling. Some elements of the electric motorcycle look great while some other elements could do with more attention to detail. Up front is an LED headlamp with LED DRLs. The upside-down fork looks great too. The alloy wheels feature a simple and straightforward design.
When viewed from the side, the first element that will grab one’s attention is the large rear sprocket. It is a street/naked motorcycle with plastic paneling to cover the battery pack. Some parts of the electric motor are left exposed, which makes the motorcycle look good.
The Revolt RV400 is powered by a 3.24kWh lithium-ion battery pack that sends juice to a motor that produces 3kW. Acceleration from 0-40km/h takes just 3.6 seconds and the motorcycle will go on to touch a top speed of 85km/h.
The Revolt RV400 boasts a claimed range of 150 kilometres on a fully charged battery pack. However, this is only in the Eco mode which has a top speed of 45km/h. In the Sports mode which allows the motorcycle to reach its top speed, the RV400 has a claimed range of around 80 kilometres. Charging the battery from 0-75 percent takes 3 hours and charging it from 0-100 percent takes around 4.5 hours.
The Revolt RV400 features a digital instrument cluster with smartphone connectivity. The motorcycle was also the first in the Indian market to use artificial sounds with the motorcycle. It comes with four different motorcycle sounds as standard. The electric motorcycle also features a combi-brake system, LED lighting, etc.
The electric motorcycle market in India is at a nascent stage. The electric motorcycles currently on sale in India are not at the peak of technology yet, and the number of options to choose from in this segment is less. However, Revolt brought lots of revolutionary tech to the market at a time when there were no options. The RV400 is the flagship model from Revolt and it is great to see the motorcycle do well in India.
| Battery Capacity | 3.24 kWh |
| Battery IP Rating | IP67 |
| Battery Portability | 1 portable battery - 3.24 kWh |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Charger Cost | No additional cost (Included in the vehicle price) |
| Charger Output | 15Amp |
| Charger Type | Portable Charger |
| Charging Time | -- |
| Charging Time (0-100%) | 4.5 hrs |
| Charging Time (0-80%) | 3 hrs |
| Fast Charger Cost | Not Applicable |
| Fast Charging Availability | No |
| Fast Charging Time | -- |
| Fast Charging Time (0-100%) | -- |
| Fast Charging Time (0-80%) | -- |
| No. Of Batteries | 1 |
| Portable Battery | Yes |
| Swappable Battery | Yes |
| Braking System | CBS |
| Front Brake | -- |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Wheel Size | 17 inch |
| Rear Brake | -- |
| Rear Brake Type | Disc |
| Rear Wheel Size | 17 inch |
| Tyre Pressure (Rider & Pillion) | -- |
| Tyre Pressure (Rider Only) | -- |
| Tyre Size | -- |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | -- |
| Wheel Type | Alloy |
| Carrying Capacity | 150 kg |
| Ground Clearance | 215 mm |
| Kerb Weight | 108 kg |
| Overall Dimensions (LxWxH) | -- |
| Seat Height | 814 mm |
| Seat Length | -- |
| Wheelbase | 1,350 mm |
| Acceleration | -- |
| Fuel Type | Electric |
| Gradeability | 10.2 Degree |
| Max Power | 3 kW |
| Max Torque | -- |
| Motor IP Rating (Water & Dust Resistance) | -- |
| Motor Type | Hub Motor |
| Rated Power | 3 kW |
| Riding Modes | Eco, Normal and Sport |
| Riding Range | 150 km |
| Riding Range (Owner Reported) | 119 km/charge |
| Top Speed | 85 kmph |
| Transmission | Automatic |
| Water Wading Limit | -- |
| Chassis Type | Lightweight Single cradle Frame |
| Front Suspension | Upside Down Forks |
| Front Suspension Preload Adjuster | No |
| Rear Suspension | Monoshock(Adjustable) |
| Rear Suspension Preload Adjuster | Yes |
| Battery Warranty | 3.25 year or 40,000 km |
| Motor Warranty | 5 year |
| Additional Features | Smart Remote Control, Adjustable foot pegs |
| Adjustable levers | -- |
| Anti Theft System | No |
| Artificial Sound | Yes |
| Average Speed | No |
| Battery Status | No |
| Boot Light | -- |
| Brake/Tail Light | LED |
| Call/SMS Alerts | No |
| Center stand availability | -- |
| Clock | Yes |
| Cruise Control | 0Not Available |
| Distance to Empty | No |
| Document Storage | No |
| DRLs (Daytime Running Lights) | Yes |
| Front Storage Box | No |
| Geo Fencing | No |
| GPS & Navigation | No |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| Hazard Warning Lights | No |
| Headlight | -- |
| Headlight Type | LED |
| Heated Grip | -- |
| Helmet Hooks | -- |
| High Beam Indicator | Yes |
| Hill Assist | No |
| Instrument Console | -- |
| Instrument Console Type | Digital |
| Keyless Lock/Unlock | No |
| Kill Switch | Yes |
| Live Charging Status | No |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | -- |
| Mobile Phone Connectivity | No |
| Nearby Charging Stations | No |
| Odometer | Digital |
| OTA Updates | Not Available |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Comfort | -- |
| Pillion Seat | Yes |
| Regenerative Braking | Yes |
| Reverse Mode | -- |
| Ride by Wire | -- |
| Side Stand Engine/Motor Cut-off | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Self Start |
| Start/Stop Button | Yes |
| Touch Screen Display | Yes |
| Tow & Theft Notifications | Yes |
| Tripmeter | -- |
| Turn Signal | LED |
| Tyre Pressure Monitoring System | -- |
| Under Seat Storage | No |
| USB Charging Port | No |
| Vehicle Location Tracking | No |
| Voice Assist | -- |
| Windscreen | -- |