The Hero Pleasure Plus 110 is the latest 110cc scooter offering in the Indian market. It comes with a number of significant updates over the previous model. The new Pleasure Plus 110 receives a host of design revisions including newly designed headlamps with a chrome surround. The headlamps now is now positioned more upright while also being more angular, giving it a rather retro look.
The front apron has also been updated with a silver-coloured plastic cladding at the centre, flanked on either sides by turn indicators. The side profile has also been updated with reworked panels with brushed silver accents. The rear gets a set of completely new tail lights as well.
Apart from the above mentioned design updates, Hero also offers the Pleasure Plus 110 with a range of vibrant colours, making it more attractive, especially to first-time buyers.
The Hero Pleasure Plus comes powered by a 110.9cc single-cylinder air-cooled engine. It produces 8bhp at 7,500rpm and 8.7Nm of torque at 5,500rpm. This is the same engine, which also powers the Duet. The power is is sent to the rear-wheels via a CVT gearbox.
The engine is smooth and refined, offering good response. The Hero Pleasure Plus comes in weighing just 101kg, making the engine feel peppy right from the start. The engine however does feel a bit strained when pushed a bit hard, with the power tapering down quickly. Handling is easy mainly due to the lightweight of the scooter, making it easy to turn and filter through traffic without breaking a sweat.
Hero MotoCorp is yet to officially announce the fuel efficiency figures of the Pleasure Plus 110. However, we can expect a mileage of roughly around 65km/l; similar to its sibling, the Duet which also features the same engine.
The Hero Pleasure Plus 110 comes with standard telescopic forks at the front and swingarm with spring load at the rear. Braking is handled by drum brakes on either end, with standard combi-braking system. Hero has also equipped the Pleasure Plus 110 with a number of new and additional comfort features and equipment compared to the previous model. Some of the features on the Hero Pleasure Plus 110: LED boot lamp, new backlit speedometer, fuel and side stand indicator and a USB charging port.
The Hero Pleasure Plus 110 continues to target women riders in the Indian market. The scooters is light and offers easy riding around the city. It is also the most affordable scooter from the brand, which along with all the added features will attract a number of customers; many of them being first-time buyers.
Yes, the Hero Pleasure Plus 110 does come with the brand’s Combi-Braking technology as standard.
The Hero Pleasure Plus 110 rivals the likes of the Suzuki Let’s, TVS Jupiter, Yamaha Fascino and the Honda Activa 5G.
The Hero Pleasure Plus 110 is available in a range of seven colours: Matte Bottle Green, Solid Red, Glazed Black, Matte Velvet Red, Polestar Blue, Pearl Silver White & Matte Vernier Grey.
The Hero Pleasure Plus 110 weighs just 101kg.
The Hero Pleasure Plus 110 should be able to deliver a mileage of around 65km/l.
|
52,700.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
54,700.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
71,899.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
72,588.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
73,696.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
75,360.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
76,960.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
77,727.00 Ex-Showroom Price
|
| Calliper Type | -- |
| Front Brake Size | 130 mm |
| Front Brake Type | Drum |
| Front Suspension | Bottom Link with Spring Loaded Hydraulic Damper |
| Front Tyre Size | 90/100x10-53 J (Tubeless) |
| Front Wheel Size | 10 inch |
| Radial Tyres | -- |
| Rear Brake Size | 130 mm |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Suspension | Swing Arm with Spring Loaded Hydraulic Dampers |
| Rear Tyre Size | 90/100x10-53 J (Tubeless) |
| Rear Wheel Size | 10 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | -- |
| Chassis Type | -- |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Kerb Weight | 101 kg |
| Overall Height | 1,161 mm |
| Overall Length | 1,769 mm |
| Overall Width | 704 mm |
| Seat Height | -- |
| Wheelbase | 1,238 mm |
| Bore | -- |
| Clutch | Dry, Automatic Centrifugal Clutch |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 110.9 cc |
| Emission Standard | BS-IV |
| Fuel Delivery System | -- |
| Fuel Type | Petrol |
| Gearbox Type | -- |
| Ignition | TCI |
| Max Power | 8 bhp @ 7,500 rpm |
| Maximum Torque | 8.7 Nm @ 5,500 rpm |
| No. of Gears | -- |
| Spark Plugs | -- |
| Stroke | -- |
| Transmission Type | -- |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| 0 to 60 kmph | -- |
| 60 to 0 kmph | -- |
| Fuel Efficiency Range | -- |
| Fuel Tank Capacity | 4.8 litres |
| Mileage - ARAI | -- |
| Reserve Fuel Capacity | -- |
| Top Speed | -- |
| Battery | 12V-4AH ETZ-5 MF-Battery |
| Brake/Tail Light | 12V 5W/21W Multi-Focal Reflector Type |
| Braking System | IBS |
| Clock | No |
| Digital Fuel Guage | No |
| Electric System | -- |
| Fuel Guage | Yes |
| Headlight Bulb Type | 12V-35W/35W |
| Headlight Type | Halogen Bulb |
| Killswitch | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| No. of Tripmeters | 0 |
| Odometer | Analogue |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Analogue |
| Stand Alarm | Yes |
| Start Type | Electric Start |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | No |
| Tripmeter Type | No |
| Turn Signal | 12V-10W x4 No.s |