The Aprilia SR 125 is the smaller version of its sibling, the SR150. The 125cc scooter offering from Aprilia, carries forward the brand’s rich racing heritage. The sporty scooter is targeted towards the youth, who prefer performance and style.
The Aprilia SR 125 is identical to its bigger sibling in every way. It carries forward the same design and body panels. However, the Aprilia does come with subdued graphics and a longer seat, which are the only major differences between the two offerings. The Aprilia 125 carries forward the sharp character lines, with a style quotient dramatically different from any other scooters in the market. The scooter is available in two colour options: Silver and Blue.
The SR 125 features sharp lines, bold headlamps and the 14-inch tyres further accentuate the aggressive sporty design of the SR 125 scooter. The longer seat though is hardly noticeable unless mentioned.
The Aprilia SR 125 is powered by a 124cc, single-cylinder engine. It produces 9.4bhp and 8.2Nm of torque.
The SR 125 is equipped with disc and drum brakes at the front and rear, respectively. The scooter rides on 14-inch tubeless tyres with metallic black alloy wheels. The suspension on the Aprilia SR 125 is handled by standard telescopic front forks, with a monoshock at the rear.
The engine, along with the stiff suspension set-up offers a excellent performance and impressive handling capabilities.
The engine on the Aprilia SR 125 is tuned for performance and handling. The scooter claims an overall mileage of roughly 40km/l.
The Aprilia SR 125 comes with a host of features. Some of these features include a pass switch,
pointed tail lamps, split grab rails, sporty body decals, fat 14-inch tyres and long comfortable seats. The Aprilia SR 125 is aimed to more of a performer rather than a conventional and comfortable scooter.
Aprilia is part of the Piaggio Group, which also owns the Vespa brand in India. The Aprilia SR 125 offers a sport and aggressive design, mainly to target the younger generation. The Sporty scooter, also boasts of excellent performance and handling.
|
70,894.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
74,112.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
97,710.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
100,232.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
111,265.00 Ex-Showroom Price
|
|
|
112,290.00 Ex-Showroom Price
|
| Calliper Type | Single Piston |
| Front Brake Size | 220 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | Telescopic Hydraulic Forks |
| Front Tyre Size | 120/70-14 |
| Front Wheel Size | 14 inch |
| Radial Tyres | Yes |
| Rear Brake Size | 140 mm |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Rear Tyre Size | 120/70-14 |
| Rear Wheel Size | 14 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Chassis Type | -- |
| Ground Clearance | -- |
| Kerb Weight | -- |
| Overall Height | -- |
| Overall Length | -- |
| Overall Width | -- |
| Seat Height | 775 mm |
| Wheelbase | -- |
| Bore | -- |
| Clutch | Automatic |
| Compression Ratio | 10:1 ± 0.5 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 124 cc |
| Fuel Delivery System | Carburetor |
| Fuel Type | Petrol |
| Gearbox Type | Automatic |
| Ignition | -- |
| Max Power | 9.4 bhp @ 8,500 rpm |
| Maximum Torque | 8.2 Nm @ 7,500 rpm |
| No. of Gears | -- |
| Spark Plugs | -- |
| Stroke | -- |
| Transmission Type | CVT |
| Valves Per Cylinder | 3 |
| 0 to 60 kmph | -- |
| 60 to 0 kmph | -- |
| Fuel Efficiency Range | 266 Km |
| Fuel Tank Capacity | 7 litres |
| Mileage | 38 kmpl |
| Reserve Fuel Capacity | -- |
| Top Speed | -- |
| Antilock Braking System | No |
| Battery | Maintenance Free |
| Brake/Tail Light | LED Taillamp |
| Clock | No |
| Digital Fuel Guage | No |
| Electric System | 12V DC |
| Fuel Guage | Yes |
| Headlight Bulb Type | -- |
| Headlight Type | Halogen And Bulb Type |
| Killswitch | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| No. of Tripmeters | -- |
| Odometer | Analogue |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Analogue |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Electric Start |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | -- |
| Tripmeter Type | -- |
| Turn Signal | Yes |