The Royal Enfield Interceptor 650 offers a modern classic design, inspired by the original Interceptor of the 1960s. The Interceptor offers a relaxed riding position and captures the essence of the British Roadster.
The Royal Enfield Interceptor 650 comes with wide handlebars and low footpegs offering a comfortable upright riding position. It also features a teardrop shaped fuel tank, distinctively wide handlebars, diamond-quilted seats and clean lines along the entire motorcycle.
The Royal Enfield Interceptor 650 is powered by an all-new 649cc air/oil-cooled parallel-twin engine. This is the same engine as seen on the Continental GT 650. It produces 47bhp and 52Nm of peak torque. It is further mated to a six-speed gearbox, with a standard slipper-clutch assist.
The Interceptor 650 offers good performance, with the torque coming in from low rpms. The 650cc motorcycle is well balanced and offers a nimble ride in urban city riding conditions while being planted at high speeds on the highway.
The Royal Enfield Interceptor 650 comes with a fuel tank capacity of 13.7-litres and returns a mileage of roughly around 26km/l.
The Royal Enfield Interceptor 650 offers a number of features. The modern classic motorcycle comes has standard dual-channel ABS and slipper-clutch.
The Interceptor 650 rides on 18-inch 36-spoke aluminium alloys wheels. They are further wrapped in Pirelli Phantom Sportcomp tyres with 110/90 front and 130/70 rear profiles. The suspension on the motorcycle is through 41mm telescopic front forks and a twin coil-over shocks at the rear.
For braking, the Interceptor 650 uses a 320mm disc at the front and a 240mm disc at the rear, both come with twin-piston callipers from ByBre (By Brembo). The brakes on the motorcycle are further assisted dual-channel ABS system from Bosch.
The Royal Enfield Interceptor 650 is one of the most value-for-money middle-weight segment motorcycle currently in the Indian market. The relaxed and comfortable riding position, along with good performance even at low rpms, make it easy to ride not only in the city, but also for long distance on the highways.
No, the Royal Enfield Interceptor 650 has been refined to produce little to no vibrations, offering a smooth and refined ride.
Yes, the Royal Enfield is perfect for first time buyers in the segment.
| Calliper Type | Floating |
| Front Brake Size | 320 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | 41mm dia front fork, 110mm travel |
| Front Tyre Size | 100/90- 18"M/C56H |
| Front Wheel Size | 18 inch |
| Radial Tyres | No |
| Rear Brake Size | 240 mm |
| Rear Brake Type | Disc |
| Rear Suspension | Twin, Coil-over Shocks, 88mm travel |
| Rear Tyre Size | 130/70- 18"M/C63H |
| Rear Wheel Size | 18 inch |
| Tyre Type | Tubed |
| Wheel Type | Spoke |
| Chassis Type | Tubular Steel Frame |
| Ground Clearance | 174 mm |
| Kerb Weight | 202 kg |
| Overall Height | 1,165 mm |
| Overall Length | 2,122 mm |
| Overall Width | 789 mm |
| Seat Height | 804 mm |
| Wheelbase | 1,400 mm |
| Bore | 78 mm |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cooling System | Air/Oil Cooled |
| Cylinders | 2 |
| Displacement | 648 cc |
| Emission Standard | BS-IV |
| Fuel Delivery System | Electronic Fuel Injection |
| Fuel Type | Petrol |
| Gearbox Type | Manual |
| Ignition | Digital Spark Ignition |
| Max Power | 47 bhp @ 7,250 rpm |
| Maximum Torque | 52 Nm @ 5,250 rpm |
| No. of Gears | 6 |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 67.8 mm |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| 0 to 60 kmph | -- |
| 60 to 0 kmph | -- |
| Fuel Efficiency Range | -- |
| Fuel Tank Capacity | 13.7 litres |
| Mileage - ARAI | -- |
| Reserve Fuel Capacity | -- |
| Top Speed | -- |
| Battery | 12V, 12AH VRLA |
| Brake/Tail Light | P21/5W Halogen Bulb |
| Braking System | Dual Channel ABS |
| Clock | No |
| Digital Fuel Guage | Yes |
| Electric System | 12V DC |
| Fuel Guage | Yes |
| Headlight Bulb Type | 55/60w, H4 |
| Headlight Type | Halogen Bulb Type |
| Killswitch | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Odometer | Digital |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Analogue |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Electric Start |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | Analogue |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | Yes |