The Tata Yodha 2.0 truck is powered by a BS6 DI engine that produces 98 hp. The Yodha 2.0 offers a payload capacity of 1140 Kgs. Prices for the Tata Yodha 2.0 start at Rs 9,99,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 98 hp |
| GVM | 2990 kg |
| Wheel Base | 3150 mm |
| Engine | BS6 DI engine |
| Fuel Tank | 45 Ltr |
| PayLoad | 1140 Kgs |
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
9,99,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 98 hp |
| Displacement (cc) | 2200 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 45 Ltr |
| Engine | BS6 DI engine |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 250 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | - kmpl |
| Gradeability (%) | 40 % |
| Max Speed (km/h) | - |
| Engine Cylinders | 4 |
| Turning Radius (mm) | 6250 |
| Range | - |
| Battery Capacity | - |
| Type Of Motor | - |
| Charging Time | - |
| AC & DC (if Available) | - |
| Overall Length (mm) | 5350 |
| Overall Width (mm) | 1860 |
| Overall Height (mm) | 1810 |
| Ground Clearance (mm) | 210 |
| Wheelbase (mm) | 3150 mm |
| Axle Configuration | - |
| Size (Cu. M) | - |
| Length {mm (ft.)} | - |
| Width {mm (ft.)} | - |
| Height {mm (ft.)} | - |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | 1140 Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 2990 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | 1850 |
| Gear Box | 5 Speed |
| Clutch | Single plate dry friction type 260 mm dia |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | Yes |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | - |
| Tiltable Steering | No |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | No |
| Seating Capacity | D+4 |
| Tubeless Tyres | No |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Disc and Drum |
| Front Axle | - |
| Front Suspension | Leaf Spring & Shock Absorber |
| Rear Axle | - |
| Rear Suspension | Semi-ellptical leaf spring with hydraulic double acting telescopic shock absorber |
| ABS | No |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Cabin with load body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | No |
| Number Of Tyre | 4 |
| Rear Tyre | 215/75 R 16 LT |
| Front Tyre | 215/75 R 16 LT |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Landing Gear | - |
| Electricals | - |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Battery(Volts) | - |
| Alternator (Amps) | No |
| Fog Lights | - |