The Tata Winger Cargo truck is powered by a Tata 2.2L that produces 100 hp. The Winger Cargo offers a payload capacity of 1720 Kgs. Prices for the Tata Winger Cargo start at Rs 8,00,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 100 hp |
| GVM | 3490 kg |
| Wheel Base | 3488 mm |
| Engine | Tata 2.2L |
| Fuel Tank | 60 Ltr |
| PayLoad | 1720 Kgs |
|
8,00,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 100 hp |
| Displacement (cc) | 2179 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 60 Ltr |
| Engine | Tata 2.2L |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 200 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | 100 |
| Mileage | 14 kmpl |
| Gradeability (%) | - % |
| Max Speed (km/h) | 80 |
| Engine Cylinders | 4 |
| Turning Radius (mm) | 6750 |
| Overall Length (mm) | 5458 |
| Overall Width (mm) | 1905 |
| Overall Height (mm) | 2460 |
| Ground Clearance (mm) | 185 |
| Wheelbase (mm) | 3488 mm |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Length {mm (ft.)} | 3240 |
| Width {mm (ft.)} | 1640 |
| Height {mm (ft.)} | 1900 |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | 1720 Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 3490 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | 1770 |
| Gear Box | 5-Speed |
| Clutch | Single plate dry friction - 215 mm dia |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | No |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | No |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+2 |
| Tubeless Tyres | Yes |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Hydraulic Brakes |
| Front Axle | Independent |
| Front Suspension | McPherson Strut with coil spring |
| Rear Axle | - |
| Rear Suspension | Parabolic leaf spring with hydraulic telescopic shock absorbers |
| ABS | No |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Full Built |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | No |
| Number Of Tyre | 4 |
| Rear Tyre | 195 R 15 LT |
| Front Tyre | 195 R 15 LT |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Fog Lights | - |