The Tata Ultra T.16 AMT truck is powered by a New Generation 5.0 Lit Engine that produces 177. The Ultra T.16 AMT offers a payload capacity of - Kgs. Prices for the Tata Ultra T.16 AMT start at Rs 24,03,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 177 |
| GVM | 16190 kg |
| Wheel Base | - mm |
| Engine | New Generation 5.0 Lit Engine |
| Fuel Tank | 800 Ltr |
| PayLoad | - Kgs |
|
24,03,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
24,05,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
24,05,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 177 |
| Displacement (cc) | 5000 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 800 Ltr |
| Engine | New Generation 5.0 Lit Engine |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 700 Nm @ 1100-1800 rpm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | - kmpl |
| Gradeability (%) | 25.2 % |
| Max Speed (km/h) | 80 |
| Engine Cylinders | 4 |
| Turning Radius (mm) | 5750 |
| Overall Length (mm) | - |
| Overall Width (mm) | - |
| Overall Height (mm) | - |
| Ground Clearance (mm) | NA |
| Wheelbase (mm) | - mm |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Transmission | Automatic |
| Payload (Kgs) | - Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 16190 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | NA |
| Gear Box | 6-Speed |
| Clutch | Single plate dry friction type-352 mm dia |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | No |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | YES |
| Tiltable Steering | Yes |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+2 |
| Tubeless Tyres | Yes |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Air Brakes |
| Front Axle | Extra Heavy Duty Forged I Beam, Reverse Elliot Type |
| Front Suspension | Parabolic springs |
| Rear Axle | Banjo: RA – 1085, Single reduction hypoid gears, fully Floating axle shafts |
| Rear Suspension | Semi Elliptical Multi Leaf with parabolic Aux spring |
| ABS | No |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Customizable |
| Cabin Type | Day and Sleeper Cabin |
| Tiltable Cabin | Yes |
| Number Of Tyre | 6 |
| Rear Tyre | 275/80R22.5 |
| Front Tyre | 275/80R22.5 |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Fog Lights | - |