The Tata Ultra Sleek T.9 truck is powered by a 4SPCR that produces 98 hp. The Ultra Sleek T.9 offers a payload capacity of - Kgs. Prices for the Tata Ultra Sleek T.9 start at Rs 17,29,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 98 hp |
| GVM | 8750 kg |
| Wheel Base | 3920 mm |
| Engine | 4SPCR |
| Fuel Tank | 90 Ltr |
| PayLoad | - Kgs |
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
17,29,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 98 hp |
| Displacement (cc) | 2956 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 90 Ltr |
| Engine | 4SPCR |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 300 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | 9 kmpl |
| Gradeability (%) | 28.5 % |
| Max Speed (km/h) | 80 |
| Engine Cylinders | 4 |
| Turning Radius (mm) | - |
| Overall Length (mm) | - |
| Overall Width (mm) | - |
| Overall Height (mm) | - |
| Ground Clearance (mm) | 197 |
| Wheelbase (mm) | 3920 mm |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | - Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 8750 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | - |
| Gear Box | 5-Speed |
| Clutch | Single plate dry friction Type , 280mm dia |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | No |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | Yes |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+2 |
| Tubeless Tyres | Yes |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Air Brakes |
| Front Axle | - |
| Front Suspension | Parabolic springs |
| Rear Axle | - |
| Rear Suspension | Semi-Elliptical Leaf Springs with parabolic auxiliary |
| ABS | No |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Customizable body |
| Cabin Type | Day Cabin (Ultra Narrow Cab) |
| Tiltable Cabin | Yes |
| Number Of Tyre | 6 |
| Rear Tyre | 225/75 R 17.5 |
| Front Tyre | 225/75 R 17.5 |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Battery(Volts) | 12V, 100 ah |
| Fog Lights | - |