The Tata T.7 Ultra truck is powered by a 4SPCR that produces -. The T.7 Ultra offers a payload capacity of 3692 Kgs. Prices for the Tata T.7 Ultra start at Rs 15,22,209 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | - |
| GVM | 7490 kg |
| Wheel Base | 3920 mm |
| Engine | 4SPCR |
| Fuel Tank | 60 Ltr |
| PayLoad | 3692 Kgs |
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
15,22,209 Ex-Showroom Price
|
|
|
15,42,927 Ex-Showroom Price
|
|
|
15,63,645 Ex-Showroom Price
|
|
|
15,84,364 Ex-Showroom Price
|
|
|
15,91,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
15,94,722 Ex-Showroom Price
|
|
|
16,15,440 Ex-Showroom Price
|
|
|
16,36,159 Ex-Showroom Price
|
|
|
16,36,159 Ex-Showroom Price
|
|
|
16,55,800 Ex-Showroom Price
|
|
|
16,77,595 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | - |
| Displacement (cc) | 2956 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 60 Ltr |
| Engine | 4SPCR |
| Max Torque | 300 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage | 10 kmpl |
| Gradeability (%) | 33 % |
| Max Speed (km/h) | - |
| Battery Capacity | - |
| Overall Length (mm) | 7350 |
| Overall Width (mm) | 2050 |
| Overall Height (mm) | 2440 |
| Ground Clearance (mm) | 183 |
| Wheelbase (mm) | 3920 mm |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Size (Cu. M) | - |
| Length {mm (ft.)} | 5200 (17.06) |
| Width {mm (ft.)} | - |
| Height {mm (ft.)} | 410 (1.34) |
| Transmission | 5 Speed |
| Payload (Kgs) | 3692 Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 7490 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | 3280 |
| Clutch | Single plate dry friction type- 280 mm dia |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | No |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | Yes |
| Arm-rest | Yes |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+2 |
| Tubeless Tyres | Yes |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Air Brakes |
| Front Suspension | Parabolic leaf spring, hydraulic double acting shock absorbers |
| Rear Suspension | Semi elliptical leaf spring, hydraulic double acting shock absorbers |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Deck Body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | Yes |
| Number Of Tyre | 6 |
| Rear Tyre | 215/75 R 17.5, 14 PR |
| Front Tyre | 215/75 R 17.5, 14 PR |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Battery(Volts) | 12V,100 Ah |
| Alternator (Amps) | 120 |
| Fog Lights | - |