The Tata T.6 Ultra truck is powered by a 4SPCR BS6 that produces 98 hp. The T.6 Ultra offers a payload capacity of - Kgs. Prices for the Tata T.6 Ultra start at Rs 13,95,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 98 hp |
| GVM | 6450 kg |
| Wheel Base | 2950 mm |
| Engine | 4SPCR BS6 |
| Fuel Tank | 60 Ltr |
| PayLoad | - Kgs |
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
13,95,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 98 hp |
| Displacement (cc) | 2956 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 60 Ltr |
| Engine | 4SPCR BS6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 300 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Mileage | - kmpl |
| Gradeability (%) | 35 % |
| Max Speed (km/h) | - |
| Engine Cylinders | - |
| Turning Radius (mm) | 13900 |
| Battery Capacity | - |
| Charging Time | - |
| AC & DC (if Available) | - |
| Overall Length (mm) | 5285 |
| Overall Width (mm) | 2050 |
| Overall Height (mm) | 2680 |
| Ground Clearance (mm) | 192 |
| Wheelbase (mm) | 2950 mm |
| Axle Configuration | - |
| Size (Cu. M) | - |
| Length {mm (ft.)} | 3160 |
| Width {mm (ft.)} | 1915 |
| Height {mm (ft.)} | 1840 |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | - Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 6450 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | - |
| Gear Box | 5-Speed |
| Clutch | Single plate dry friction type- 280 mm dia |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | No |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | - |
| Telematics | - |
| Tiltable Steering | Yes |
| Arm-rest | - |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+2 |
| Tubeless Tyres | Yes |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | - |
| Brakes | Hydraulic |
| Front Suspension | Parabolic leaf spring, Hydraulic Double acting Shock Absorbers |
| Rear Axle | Banjo Type |
| Rear Suspension | Semi elliptical leaf spring, Hydraulic Double acting Shock Absorbers |
| ABS | Yes |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Box body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | Yes |
| Number Of Tyre | 4 |
| Rear Tyre | 8.25R16 |
| Front Tyre | 8.25R16 |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Landing Gear | - |
| Electricals | - |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Battery(Volts) | - |
| Alternator (Amps) | - |
| Fog Lights | - |