The Tata T.16 Ultra SL truck is powered by a 5Litre New Generation that produces 177 hp. The T.16 Ultra SL offers a payload capacity of 10537 Kgs. Prices for the Tata T.16 Ultra SL start at Rs 23,95,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 177 hp |
| GVM | 16190 kg |
| Wheel Base | 6800 mm |
| Engine | 5Litre New Generation |
| Fuel Tank | 250 Ltr |
| PayLoad | 10537 Kgs |
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
23,95,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
23,95,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
24,58,088 Ex-Showroom Price
|
|
|
24,76,523 Ex-Showroom Price
|
|
|
25,05,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
25,05,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 177 hp |
| Displacement (cc) | 5005 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 250 Ltr |
| Engine | 5Litre New Generation |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 590 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | - kmpl |
| Gradeability (%) | 24.9 % |
| Max Speed (km/h) | 80 |
| Engine Cylinders | 4 |
| Turning Radius (mm) | 12500 |
| Overall Length (mm) | 11945 |
| Overall Width (mm) | 2440 |
| Overall Height (mm) | 2632 |
| Ground Clearance (mm) | 228 |
| Wheelbase (mm) | 6800 mm |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | 10537 Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 16190 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | 5633 |
| Gear Box | 6-Speed |
| Clutch | Single plate dry friction type - 352 mm dia |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | No |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | YES |
| Tiltable Steering | Yes |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Melba Fabric |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+2 |
| Tubeless Tyres | Yes |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Air Brakes |
| Front Axle | - |
| Front Suspension | Parabolic Leaf Spring |
| Rear Axle | Banjo Type |
| Rear Suspension | Semi elliptical Leaf spring |
| ABS | Yes |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Customizable body |
| Cabin Type | Sleeper Cabin |
| Tiltable Cabin | Yes |
| Number Of Tyre | 6 |
| Rear Tyre | 275/80R22.5 |
| Front Tyre | 275/80R22.5 |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Battery(Volts) | 24 V - 100 Ah |
| Fog Lights | - |