The Tata Prima FL 5530.S truck is powered by a Cummins ISBe 6.7 Litre Engine that produces 300 hp. The Prima FL 5530.S offers a payload capacity of - Kgs. Prices for the Tata Prima FL 5530.S start at Rs 40,31,941 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 300 hp |
| GVM | 55000 kg |
| Wheel Base | 3890 mm |
| Engine | Cummins ISBe 6.7 Litre Engine |
| Fuel Tank | 365 Ltr |
| PayLoad | - Kgs |
|
40,31,941 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 300 hp |
| Displacement (cc) | 6700 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 365 Ltr |
| Engine | Cummins ISBe 6.7 Litre Engine |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 1100 Nm @ 1100-1700 rpm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | - kmpl |
| Gradeability (%) | 15.58 % |
| Max Speed (km/h) | 90 |
| Engine Cylinders | 6 |
| Turning Radius (mm) | - |
| Overall Length (mm) | - |
| Overall Width (mm) | - |
| Overall Height (mm) | - |
| Ground Clearance (mm) | 210 |
| Wheelbase (mm) | 3890 mm |
| Axle Configuration | 6x4 |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | - Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 55000 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | NA |
| Gear Box | 9-Speed |
| Clutch | 430 Dia , Single plate, Dry friction type, Pull type |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | No |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | Yes |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+2 |
| Tubeless Tyres | No |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Air Brakes |
| Front Axle | Heavy duty forged I-beam Reverse Elliot type |
| Front Suspension | Parabolic leaf spring with rubber bush |
| Rear Axle | Single reduction axle in pressed steel welded beam with differential carrier housing. Fully floating axle shafts |
| Rear Suspension | Two spring balance beam Bogie with semi elliptic multileaf spring & rubber Mounted torque rods and V-rod |
| ABS | No |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Box body |
| Cabin Type | Day and Sleeper Cabin |
| Tiltable Cabin | Yes |
| Number Of Tyre | 22 |
| Rear Tyre | 295/90R20 |
| Front Tyre | 295/90R20 |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Electricals | 12 V,100 Ah |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Fog Lights | - |