The Tata Prima 3525.K/.TK truck is powered by a Cummins ISBe 6.7L that produces 249 hp. The Prima 3525.K/.TK offers a payload capacity of 35000 kg. Prices for the Tata Prima 3525.K/.TK start at Rs 57,08,288 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 249 hp |
| GVM | NA |
| Wheel Base | 5250 mm |
| Engine | Cummins ISBe 6.7L |
| Fuel Tank | 300 Ltr |
| PayLoad | 35000 kg |
|
57,08,288 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 249 hp |
| Displacement (cc) | 6700 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 300 Ltr |
| Engine | Cummins ISBe 6.7L |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 950 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | - kmpl |
| Gradeability (%) | - % |
| Max Speed (km/h) | - |
| Engine Cylinders | - |
| Turning Radius (mm) | - |
| Overall Length (mm) | - |
| Overall Width (mm) | - |
| Overall Height (mm) | - |
| Ground Clearance (mm) | NA |
| Wheelbase (mm) | 5250 mm |
| Axle Configuration | 8x4 |
| Size (Cu. M) | 23m3 Box |
| Transmission | Manual |
| GVW / GCW (Kgs) | 35000 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | NA |
| Gear Box | 9-Speed |
| Clutch | 430 mm dia single plate dry friction organic lining |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | Yes |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | Yes |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+1 |
| Tubeless Tyres | Optional |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | NGT Brakes |
| Front Axle | Forged I Beam reverse Elliot type |
| Front Suspension | Parabolic Leaf Spring |
| Rear Axle | Single reduction, heavy duty, with differential lock |
| Rear Suspension | Heavy duty bogie suspension with inverted u bolt |
| ABS | No |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Box body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | Yes |
| Number Of Tyre | 12 |
| Rear Tyre | 11x20 16PR |
| Front Tyre | 11x20 16PR |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Fog Lights | - |