The Tata LPT 510 truck is powered by a 4SPCR that produces 98 hp. The LPT 510 offers a payload capacity of 2177 Kgs. Prices for the Tata LPT 510 start at Rs 14,72,408 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 98 hp |
| GVM | 5490 kg |
| Wheel Base | 2775 mm |
| Engine | 4SPCR |
| Fuel Tank | 60 Ltr |
| PayLoad | 2177 Kgs |
|
14,72,408 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 98 hp |
| Displacement (cc) | 2956 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 60 Ltr |
| Engine | 4SPCR |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 300 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | 10 kmpl |
| Gradeability (%) | 37 % |
| Max Speed (km/h) | 80 |
| Engine Cylinders | 4 |
| Turning Radius (mm) | 5100 |
| Overall Length (mm) | 5215 |
| Overall Width (mm) | 2255 |
| Overall Height (mm) | 2326 |
| Ground Clearance (mm) | 189 |
| Wheelbase (mm) | 2775 mm |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Length {mm (ft.)} | 3245(10.6 ft) |
| Width {mm (ft.)} | 2117 |
| Height {mm (ft.)} | 1814 |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | 2177 Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 5490 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | - |
| Gear Box | 5 Speed |
| Clutch | 280 mm Dia |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | No |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | Yes |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | D+1 |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | Standard |
| Tubeless Tyres | No |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | IL Split Type Brake |
| Front Axle | Forged "I" beam reverse Elliot type |
| Front Suspension | Semi elliptical leaf spring and Hydraulic double acting telescopic type Shock Absorber |
| Rear Axle | Banjo Type |
| Rear Suspension | Semi elliptical Leaf spring |
| ABS | No |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Box body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | Yes |
| Number Of Tyre | 4 |
| Rear Tyre | 7.5R16-16 PR |
| Front Tyre | 7.5R16-16 PR |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Fog Lights | Yes |