The Tata K.14 Ultra truck is powered by a 3.3 L BS6 that produces 155 hp. The K.14 Ultra offers a payload capacity of 14250 kg. Prices for the Tata K.14 Ultra start at Rs 0 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 155 hp |
| GVM | NA |
| Wheel Base | 3160 mm |
| Engine | 3.3 L BS6 |
| Fuel Tank | 120 Ltr |
| PayLoad | 14250 kg |
|
0 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 155 hp |
| Displacement (cc) | - cc |
| Fuel Tank (Litres) | 120 Ltr |
| Engine | 3.3 L BS6 |
| Fuel Type | CNG |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 450 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | - kmpl |
| Gradeability (%) | 36 % |
| Max Speed (km/h) | - |
| Engine Cylinders | - |
| Turning Radius (mm) | - |
| Engine Displacement | - |
| Range | - |
| Battery Capacity | - |
| Type Of Motor | - |
| Charging Time | - |
| AC & DC (if Available) | - |
| Overall Length (mm) | - |
| Overall Width (mm) | - |
| Overall Height (mm) | - |
| Ground Clearance (mm) | - |
| Wheelbase (mm) | 3160 mm |
| Axle Configuration | - |
| Size (Cu. M) | - |
| Length {mm (ft.)} | - |
| Width {mm (ft.)} | - |
| Height {mm (ft.)} | - |
| Transmission | Manual |
| GVW / GCW (Kgs) | 14250 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | - |
| Gear Box | 5 Speed |
| Clutch | 330 mm Dia - single plate dry type with clutch booster |
| Power Steering | Yes |
| Steering | power steering |
| A/C | Yes |
| Cruise Control | - |
| Navigation System | - |
| Telematics | - |
| Tiltable Steering | - |
| Arm-rest | - |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | - |
| Seating Capacity | D+2 |
| Tubeless Tyres | - |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | - |
| Brakes | Air Brakes |
| Front Axle | Forged I section |
| Front Suspension | Semi elliptical Spring |
| Rear Axle | Proven Tata RA109RR Rear axle,RAR 6.42 |
| Rear Suspension | Semi elliptical with semi elliptical Aux Spring |
| ABS | Yes |
| Parking Brakes | - |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Deck Body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | - |
| Number Of Tyre | 6 |
| Rear Tyre | 9 X 20 - 16 PR |
| Front Tyre | 9 X 20 - 16 PR |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | - |
| Landing Gear | - |
| Electricals | - |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Battery(Volts) | 12V |
| Alternator (Amps) | 150 |
| Fog Lights | - |