The Tata Intra V20 Bi Fuel truck is powered by a 1.2L CNG Bi-FUEL that produces 53 hp. The Intra V20 Bi Fuel offers a payload capacity of 1000 Kgs. Prices for the Tata Intra V20 Bi Fuel start at Rs 8,50,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 53 hp |
| GVM | 2295 kg |
| Wheel Base | 2450 mm |
| Engine | 1.2L CNG Bi-FUEL |
| Fuel Tank | - Ltr |
| PayLoad | 1000 Kgs |
|
8,50,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 53 hp |
| Displacement (cc) | - cc |
| Fuel Tank (Litres) | - Ltr |
| Engine | 1.2L CNG Bi-FUEL |
| Fuel Type | CNG+Petrol |
| Emission Norms | BS-IV |
| Max Torque | 95 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | - kmpl |
| Gradeability (%) | 31 % |
| Max Speed (km/h) | 80 |
| Engine Cylinders | 3 |
| Turning Radius (mm) | 5250 |
| Range | - |
| Battery Capacity | - |
| Type Of Motor | - |
| Charging Time | - |
| AC & DC (if Available) | - |
| Overall Length (mm) | 4460 |
| Overall Width (mm) | 1692 |
| Overall Height (mm) | 1921 |
| Ground Clearance (mm) | 175 |
| Wheelbase (mm) | 2450 mm |
| Axle Configuration | - |
| Size (Cu. M) | - |
| Length {mm (ft.)} | 2690 |
| Width {mm (ft.)} | 1607 |
| Height {mm (ft.)} | 300 |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | 1000 Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 2295 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | - |
| Gear Box | 5-Speed |
| Clutch | Single Plate Dry Friction Diaphragm Type |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | Optional |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | - |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+1 |
| Tubeless Tyres | Yes |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Front - Disc, Rear - Drum |
| Front Axle | - |
| Front Suspension | Leaf spring suspension |
| Rear Axle | - |
| Rear Suspension | Leaf Spring Suspension |
| ABS | No |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Cabin load body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | No |
| Number Of Tyre | 4 |
| Rear Tyre | 165 R14 |
| Front Tyre | 165 R14 |
| No. Of Axles | No |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | No |
| Chassis | Yes |
| Landing Gear | No |
| Electricals | - |
| Floor Type | No |
| Body Material | No |
| Canopy Length | No |
| Water Tank Capacity (KL) | No |
| Water Tank Type | No |
| No. Of Valves | No |
| Pump Type | No |
| Bulker Type | No |
| Bulker Discharge Pipe | No |
| Bulker Air Inlet Pipe | No |
| Bulker Equipments | No |
| Bulker Electricals | No |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | No |
| Side Board Material | No |
| Rear Board Material | No |
| External/Interior Surface | No |
| Refrigerating Unit | No |
| Temperature Range | No |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Battery(Volts) | - |
| Alternator (Amps) | - |
| Fog Lights | No |