The Tata Ace gold truck is powered by a NA multi-point fuel injection petrol engine that produces 24 hp. The Ace gold offers a payload capacity of 710 Kgs. Prices for the Tata Ace gold start at Rs 3,99,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 24 hp |
| GVM | 1510 kg |
| Wheel Base | 2100 mm |
| Engine | NA multi-point fuel injection petrol engine |
| Fuel Tank | 26 Ltr |
| PayLoad | 710 Kgs |
|
5,63,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
6,35,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
5,48,248 Ex-Showroom Price
|
|
|
5,82,416 Ex-Showroom Price
|
|
|
6,35,037 Ex-Showroom Price
|
|
|
3,99,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
4,60,248 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 24 hp |
| Displacement (cc) | 694 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 26 Ltr |
| Engine | NA multi-point fuel injection petrol engine |
| Fuel Type | Petrol |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 55 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | - kmpl |
| Gradeability (%) | 29 % |
| Max Speed (km/h) | 70 |
| Engine Cylinders | 2 |
| Turning Radius (mm) | 4300 |
| Overall Length (mm) | 3800 |
| Overall Width (mm) | 1500 |
| Overall Height (mm) | 1845 |
| Ground Clearance (mm) | 160 |
| Wheelbase (mm) | 2100 mm |
| Axle Configuration | - |
| Size (Cu. M) | - |
| Length {mm (ft.)} | 2200 |
| Width {mm (ft.)} | 1490 |
| Height {mm (ft.)} | 300 |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | 710 Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 1510 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | - |
| Gear Box | GBS65 4/6.31 |
| Clutch | Single-plate, dry-friction diaphragm type |
| Power Steering | No |
| Steering | Mechanical Steering |
| A/C | No |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | No |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+1 |
| Tubeless Tyres | No |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Disc/Drum brakes |
| Front Axle | - |
| Front Suspension | Parabolic Leaf Spring |
| Rear Axle | - |
| Rear Suspension | Semi - Elliptical leaf spring |
| ABS | No |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Low Deck and Flat Bed |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | No |
| Number Of Tyre | 4 |
| Rear Tyre | 145R12 LT 8PR |
| Front Tyre | 145R12 LT 8PR |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Landing Gear | - |
| Electricals | - |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Battery(Volts) | - |
| Alternator (Amps) | - |
| Fog Lights | - |