The Tata Ace EV truck is powered by a AC Induction motor that produces 36 hp. The Ace EV offers a payload capacity of 600 Kgs. Prices for the Tata Ace EV start at Rs 6,60,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 36 hp |
| GVM | 1840 kg |
| Wheel Base | 2100 mm |
| Engine | AC Induction motor |
| Fuel Tank | - Ltr |
| PayLoad | 600 Kgs |
|
6,60,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 36 hp |
| Displacement (cc) | - cc |
| Fuel Tank (Litres) | - Ltr |
| Engine | AC Induction motor |
| Fuel Type | Electric |
| Emission Norms | - |
| Max Torque | 130 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | 154 kmpl |
| Gradeability (%) | 22 % |
| Max Speed (km/h) | - |
| Engine Cylinders | - |
| Turning Radius (mm) | 4300 |
| Overall Length (mm) | 3800 |
| Overall Width (mm) | 1500 |
| Overall Height (mm) | 2635 |
| Ground Clearance (mm) | 160 |
| Wheelbase (mm) | 2100 mm |
| Axle Configuration | - |
| Size (Cu. M) | 208 ft |
| Length {mm (ft.)} | 2163 |
| Width {mm (ft.)} | 1475 |
| Height {mm (ft.)} | 1847 |
| Transmission | Single speed gearbox, clutch free, rear-wheel drive |
| Payload (Kgs) | 600 Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 1840 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | - |
| Gear Box | - |
| Clutch | - |
| Power Steering | No |
| Steering | Mechanical Steering |
| A/C | - |
| Cruise Control | - |
| Navigation System | - |
| Telematics | - |
| Tiltable Steering | - |
| Arm-rest | - |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+1 |
| Tubeless Tyres | - |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | - |
| Brakes | Drum Brakes |
| Front Axle | - |
| Front Suspension | Rigid |
| Rear Axle | - |
| Rear Suspension | Leaf Springs |
| ABS | - |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Fully Built Body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | - |
| Number Of Tyre | 4 |
| Rear Tyre | 155 R13 LT 8PR |
| Front Tyre | 155 R13 LT 8PR |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Landing Gear | - |
| Electricals | - |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Battery(Volts) | 93V (21.3kWh) (Lithium Ion Iron phosphate (LFP)) |
| Alternator (Amps) | - |
| Fog Lights | - |