The Tata 709g LPT XD truck is powered by a 3.8-litre SGI BS that produces 85 HP. The 709g LPT XD offers a payload capacity of - Kgs. Prices for the Tata 709g LPT XD start at Rs 17,32,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 85 HP |
| GVM | 7940 kg |
| Wheel Base | - mm |
| Engine | 3.8-litre SGI BS |
| Fuel Tank | 300 Ltr |
| PayLoad | - Kgs |
|
17,32,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
18,42,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 85 HP |
| Displacement (cc) | 3783 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 300 Ltr |
| Engine | 3.8-litre SGI BS |
| Fuel Type | CNG |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 285 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | - kmpl |
| Gradeability (%) | 25% % |
| Max Speed (km/h) | 80 |
| Engine Cylinders | 4 |
| Turning Radius (mm) | - |
| Battery Capacity | - |
| Type Of Motor | - |
| Charging Time | - |
| AC & DC (if Available) | - |
| Overall Length (mm) | - |
| Overall Width (mm) | - |
| Overall Height (mm) | - |
| Ground Clearance (mm) | - |
| Wheelbase (mm) | - mm |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Size (Cu. M) | - |
| Length {mm (ft.)} | - |
| Width {mm (ft.)} | - |
| Height {mm (ft.)} | - |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | - Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 7940 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | - |
| Gear Box | 5 speed |
| Clutch | 280 mm di |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Tilt and Telescopic Power Steerin |
| A/C | - |
| Cruise Control | - |
| Navigation System | - |
| Telematics | - |
| Tiltable Steering | Yes |
| Arm-rest | - |
| Seat Type | - |
| Driver Information Display | - |
| Adjustable Driver Seat | - |
| Seating Capacity | - |
| Tubeless Tyres | - |
| Seat Belts | - |
| Hill Hold | - |
| Brakes | - |
| Front Axle | - |
| Front Suspension | - |
| Rear Axle | - |
| Rear Suspension | - |
| ABS | - |
| Parking Brakes | - |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Deck Body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | Yes |
| Rear Tyre | 8.25R16 - 16P |
| Front Tyre | 8.25R16 - 16P |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Landing Gear | - |
| Electricals | - |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Battery(Volts) | - |
| Alternator (Amps) | - |
| Fog Lights | - |