The Tata 1109g LPT truck is powered by a 3.8L SGI NA that produces 113 hp. The 1109g LPT offers a payload capacity of - Kgs. Prices for the Tata 1109g LPT start at Rs 17,81,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 113 hp |
| GVM | 11250 kg |
| Wheel Base | 4920 mm |
| Engine | 3.8L SGI NA |
| Fuel Tank | 430 Ltr |
| PayLoad | - Kgs |
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
17,81,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
17,82,952 Ex-Showroom Price
|
|
|
17,83,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
17,84,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
17,86,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
18,34,462 Ex-Showroom Price
|
|
|
18,63,571 Ex-Showroom Price
|
|
|
19,37,200 Ex-Showroom Price
|
|
|
19,43,765 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 113 hp |
| Displacement (cc) | 3783 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 430 Ltr |
| Engine | 3.8L SGI NA |
| Fuel Type | CNG |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 285 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | 7.5 kmpl |
| Gradeability (%) | 21 % |
| Max Speed (km/h) | 80 |
| Engine Cylinders | 4 |
| Turning Radius (mm) | 8750 |
| Overall Length (mm) | - |
| Overall Width (mm) | - |
| Overall Height (mm) | - |
| Ground Clearance (mm) | 217 |
| Wheelbase (mm) | 4920 mm |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | - Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 11250 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | - |
| Gear Box | 5-Speed |
| Clutch | Single plate dry friction type - 280 mm dia |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | No |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | Yes |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Melba fabric |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+1 |
| Tubeless Tyres | No |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Air Brakes |
| Front Axle | Heavy duty forged Ibeam, reverse elloit type |
| Front Suspension | Semi elliptical leaf spring with hydraulic double acting telescopic shock absorbers |
| Rear Axle | TATA RA1068 fully floating benjo axle |
| Rear Suspension | Semi-elliptical Leaf spring |
| ABS | Yes |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Box body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | Yes |
| Number Of Tyre | 6 |
| Rear Tyre | 8.25X16 - 16PR |
| Front Tyre | 8.25X16 - 16PR |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Electricals | - |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Battery(Volts) | 12 V - 100 Ah |
| Alternator (Amps) | - |
| Fog Lights | - |