The SML Isuzu Sartaj GS 5252 truck is powered by a SLT6 In-line common rail direct injection turbo-charger with inter-cooler that produces 100 hp. The Sartaj GS 5252 offers a payload capacity of 2267 Kgs. Prices for the SML Isuzu Sartaj GS 5252 start at Rs 12,36,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 100 hp |
| GVM | 5200 kg |
| Wheel Base | 2515 mm |
| Engine | SLT6 In-line common rail direct injection turbo-charger with inter-cooler |
| Fuel Tank | 90 Ltr |
| PayLoad | 2267 Kgs |
|
12,36,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
12,37,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
12,38,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 100 hp |
| Displacement (cc) | 3455 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 90 Ltr |
| Engine | SLT6 In-line common rail direct injection turbo-charger with inter-cooler |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 315 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | 11 kmpl |
| Gradeability (%) | 40 % |
| Max Speed (km/h) | 80 |
| Engine Cylinders | 4 |
| Turning Radius (mm) | 10000 |
| Overall Length (mm) | - |
| Overall Width (mm) | - |
| Overall Height (mm) | - |
| Ground Clearance (mm) | 190 |
| Wheelbase (mm) | 2515 mm |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Length {mm (ft.)} | 3050 |
| Width {mm (ft.)} | 1860 |
| Height {mm (ft.)} | 1030 |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | 2267 Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 5200 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | - |
| Gear Box | 5-Speed |
| Clutch | Single Plate Diaphragm |
| Power Steering | No |
| Steering | Optional |
| A/C | No |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | Yes |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+1 |
| Tubeless Tyres | No |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Hydraulic Brakes |
| Front Axle | - |
| Front Suspension | Semi-elliptical with multi-leaf springs |
| Rear Axle | - |
| Rear Suspension | Semi-elliptical with multi-leaf springs |
| ABS | No |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Deck Body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | No |
| Number Of Tyre | 4 |
| Rear Tyre | 7x16 - 14 PR |
| Front Tyre | 7x16 - 14 PR |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Fog Lights | - |