The SML Isuzu Samrat GS truck is powered by a SLT6 In-line common rail direct injection diesel turbocharger with intercooler that produces 101 hp. The Samrat GS offers a payload capacity of - Kgs. Prices for the SML Isuzu Samrat GS start at Rs 15,46,749 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 101 hp |
| GVM | 10700 kg |
| Wheel Base | 2815 mm |
| Engine | SLT6 In-line common rail direct injection diesel turbocharger with intercooler |
| Fuel Tank | 180 Ltr |
| PayLoad | - Kgs |
|
15,46,749 Ex-Showroom Price
|
|
|
15,75,499 Ex-Showroom Price
|
|
|
16,56,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
17,07,750 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 101 hp |
| Displacement (cc) | 3455 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 180 Ltr |
| Engine | SLT6 In-line common rail direct injection diesel turbocharger with intercooler |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 315 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | 7 kmpl |
| Gradeability (%) | - % |
| Max Speed (km/h) | 80 |
| Engine Cylinders | 4 |
| Turning Radius (mm) | 11600 |
| Overall Length (mm) | - |
| Overall Width (mm) | - |
| Overall Height (mm) | - |
| Ground Clearance (mm) | 230 |
| Wheelbase (mm) | 2815 mm |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Length {mm (ft.)} | Optional/(10/12.3/14.2/17.2/19.3/21.7 ft) |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | - Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 10700 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | - |
| Gear Box | 5-Speed |
| Clutch | Single plate with diaphragm |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | No |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | No |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+2 |
| Tubeless Tyres | No |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Air Brakes |
| Front Axle | - |
| Front Suspension | Semi elliptical with multileaf spring |
| Rear Axle | - |
| Rear Suspension | Semi elliptical with multileaf spring |
| ABS | No |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Customizable body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | No |
| Number Of Tyre | 6 |
| Rear Tyre | 8.25 X 16 - 16 PR |
| Front Tyre | 8.25 X 16 - 16 PR |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Fog Lights | - |