The SML Isuzu Reefer Van truck is powered by a SLT6 - Inline that produces -. The Reefer Van offers a payload capacity of 10700 kg. Prices for the SML Isuzu Reefer Van start at Rs 0 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | - |
| GVM | NA |
| Wheel Base | - Kgs |
| Engine | SLT6 - Inline |
| Fuel Tank | 90 Ltr |
| PayLoad | 10700 kg |
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | - |
| Displacement (cc) | 3455 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 90 Ltr |
| Engine | SLT6 - Inline |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BSVI |
| Max Torque | 315 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | - kmpl |
| Gradeability (%) | 0.18 % |
| Max Speed (km/h) | 90 |
| Engine Cylinders | - |
| Turning Radius (mm) | 8900 |
| Engine Displacement | - |
| Range | - |
| Battery Capacity | - |
| Type Of Motor | - |
| Charging Time | - |
| AC & DC (if Available) | - |
| Overall Length (mm) | 5785 |
| Overall Width (mm) | 2200 |
| Overall Height (mm) | 2165 |
| Ground Clearance (mm) | 2285 |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Length {mm (ft.)} | 5545 |
| Width {mm (ft.)} | 2000 |
| Height {mm (ft.)} | 1900 |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | - Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 10700 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | - |
| Gear Box | 5 Speed |
| Clutch | Dry/ Single Plate/ Diaphragm Hydraulically Operated |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering Hydraulically Assisted |
| A/C | Optional |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | Yes |
| Telematics | YES |
| Tiltable Steering | - |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+1 |
| Tubeless Tyres | - |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Drum Brakes |
| Front Axle | - |
| Front Suspension | Semi-Elliptical with multiple Leaf Springs with Shock Absorbers |
| Rear Axle | - |
| Rear Suspension | Semi-Elliptical with multiple Leaf Springs with Shock Absorbers |
| ABS | No |
| Parking Brakes | Spring type on rear wheels |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Refrigerated Van |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | Yes |
| Number Of Tyre | 6 |
| Rear Tyre | 8.25 X 16 - 16 PR |
| Front Tyre | 8.25 X 16 - 16 PR |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | No |
| Chassis | Yes |
| Landing Gear | - |
| Electricals | - |
| Floor Type | - |
| Body Material | No |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | No |
| Bulker Air Inlet Pipe | No |
| Bulker Equipments | No |
| Bulker Electricals | No |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Battery(Volts) | 12V |
| Alternator (Amps) | - |
| Fog Lights | - |