The Scania P410 8x4 truck is powered by a Scania DC 13, Variable Geometry Turbocharger that produces 410. The P410 8x4 offers a payload capacity of 10500 Kgs. Prices for the Scania P410 8x4 start at Rs 54,00,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 410 |
| GVM | 31000 kg |
| Wheel Base | 4053 mm |
| Engine | Scania DC 13, Variable Geometry Turbocharger |
| Fuel Tank | 300 Ltr |
| PayLoad | 10500 Kgs |
|
54,00,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 410 |
| Displacement (cc) | 12976 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 300 Ltr |
| Engine | Scania DC 13, Variable Geometry Turbocharger |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | E-III |
| Max Torque | 2000Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | - kmpl |
| Gradeability (%) | 38 % |
| Max Speed (km/h) | 100 |
| Engine Cylinders | 6 |
| Turning Radius (mm) | 10460 |
| Overall Length (mm) | 9200 |
| Overall Width (mm) | 2650 |
| Overall Height (mm) | 3600 |
| Ground Clearance (mm) | 300 |
| Wheelbase (mm) | 4053 mm |
| Axle Configuration | 8x4 |
| Size (Cu. M) | 20 |
| Length {mm (ft.)} | No |
| Width {mm (ft.)} | No |
| Height {mm (ft.)} | No |
| Transmission | Semi Automatic |
| Payload (Kgs) | 10500 Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 31000 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | 20500 |
| Gear Box | 14-Speed |
| Clutch | Dependable |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power |
| A/C | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | Yes |
| Arm-rest | Yes |
| Seat Type | Reclining |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+1 |
| Tubeless Tyres | No |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | Yes |
| Brakes | Disc Brakes |
| Front Axle | Twin steer-able Axles,Forged "I" beam reverse Elliot type Axles |
| Front Suspension | Air suspension on both Axles |
| Rear Axle | First rear Axle: Single reduction Hypoid gear Axle,Second rear Axle: Single reduction Hypoid gear Axle with differential lock |
| Rear Suspension | Air suspension |
| ABS | Yes |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Rock/Scoop Body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | Yes |
| Number Of Tyre | 12 |
| Rear Tyre | 295/80 R 22.5 |
| Front Tyre | 295/80 R 22.5 |
| No. Of Axles | No |
| Axle Types | No |
| Body Brakes | No |
| Chassis | No |
| Landing Gear | No |
| Electricals | No |
| Floor Type | No |
| Body Material | No |
| Canopy Length | No |
| Water Tank Capacity (KL) | No |
| Water Tank Type | No |
| No. Of Valves | No |
| Pump Type | No |
| Bulker Type | No |
| Bulker Discharge Pipe | No |
| Bulker Air Inlet Pipe | No |
| Bulker Equipments | No |
| Bulker Electricals | No |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | No |
| Side Board Material | No |
| Rear Board Material | No |
| External/Interior Surface | No |
| Refrigerating Unit | No |
| Temperature Range | No |
| Fog Lights | Yes |