The Scania P360 truck is powered by a Scania DC 13, Turbocharged, with in-built Retarder. that produces 360. The P360 offers a payload capacity of 32715 Kgs. Prices for the Scania P360 start at Rs 0 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 360 |
| GVM | 40200 kg |
| Wheel Base | 3550 mm |
| Engine | Scania DC 13, Turbocharged, with in-built Retarder. |
| Fuel Tank | 1000 Ltr |
| PayLoad | 32715 Kgs |
|
0 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 360 |
| Displacement (cc) | 13000 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 1000 Ltr |
| Engine | Scania DC 13, Turbocharged, with in-built Retarder. |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | E-III |
| Max Torque | 2100Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | - kmpl |
| Gradeability (%) | 37 % |
| Max Speed (km/h) | 110 |
| Engine Cylinders | 6 |
| Turning Radius (mm) | 6800 |
| Overall Length (mm) | 5805 |
| Overall Width (mm) | 2600 |
| Overall Height (mm) | 3084 |
| Ground Clearance (mm) | 260 |
| Wheelbase (mm) | 3550 mm |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Size (Cu. M) | No |
| Length {mm (ft.)} | No |
| Width {mm (ft.)} | No |
| Height {mm (ft.)} | No |
| Transmission | Semi Automatic |
| Payload (Kgs) | 32715 Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 40200 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | 7485 |
| Gear Box | 14-Speed |
| Clutch | Automatic |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | Yes |
| Arm-rest | Yes |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+1 |
| Tubeless Tyres | No |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | Yes |
| Brakes | Disc Brakes |
| Front Axle | Forged "I" beam reverse Elliot type Axle |
| Front Suspension | Parabolic Leaf springs Suspension |
| Rear Axle | Single reduction Hypoid gears Axle |
| Rear Suspension | Air suspension |
| ABS | Yes |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Trailer Body |
| Cabin Type | Sleeper Cabin |
| Tiltable Cabin | Yes |
| Number Of Tyre | 10 |
| Rear Tyre | 295/80 R 22.5 |
| Front Tyre | 295/80 R 22.5 |
| No. Of Axles | 3 |
| Axle Types | semitralier |
| Body Brakes | No |
| Chassis | No |
| Landing Gear | No |
| Electricals | No |
| Floor Type | No |
| Body Material | No |
| Canopy Length | No |
| Water Tank Capacity (KL) | No |
| Water Tank Type | No |
| No. Of Valves | No |
| Pump Type | No |
| Bulker Type | No |
| Bulker Discharge Pipe | No |
| Bulker Air Inlet Pipe | No |
| Bulker Equipments | No |
| Bulker Electricals | No |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | No |
| Side Board Material | No |
| Rear Board Material | No |
| External/Interior Surface | No |
| Refrigerating Unit | No |
| Temperature Range | No |
| Fog Lights | No |