The Scania G 500 6x4 Heavy Puller truck is powered by a Inline Engine that produces 500. The G 500 6x4 Heavy Puller offers a payload capacity of - Kgs. Prices for the Scania G 500 6x4 Heavy Puller start at Rs 54,64,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 500 |
| GVM | NA kg |
| Wheel Base | 4425 mm |
| Engine | Inline Engine |
| Fuel Tank | 500 Ltr |
| PayLoad | - Kgs |
|
54,64,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 500 |
| Displacement (cc) | - cc |
| Fuel Tank (Litres) | 500 Ltr |
| Engine | Inline Engine |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 2550 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | - kmpl |
| Gradeability (%) | - % |
| Max Speed (km/h) | 80 |
| Engine Cylinders | 6 |
| Turning Radius (mm) | - |
| Overall Length (mm) | 7498 |
| Overall Width (mm) | 2600 |
| Overall Height (mm) | 3518 |
| Ground Clearance (mm) | NA |
| Wheelbase (mm) | 4425 mm |
| Axle Configuration | 6x4 |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | - Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | NA kg |
| Kerb Weight (Kgs) | NA |
| Gear Box | 14-Speed |
| Clutch | Single dry plate clutch electro hydraulic 430 mm |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | Yes |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | Yes |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+2 |
| Tubeless Tyres | No |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Pneumatic Drum Brakes |
| Front Axle | Straight axle |
| Front Suspension | Parabolic 4 no with heavy duty hydraulic shock absorbers and anti roll bar |
| Rear Axle | Tandem bogie axle with hub reduction |
| Rear Suspension | Parabolic 5 no with heavy duty hydraulic shock absorbers and anti roll bar |
| ABS | Yes |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Customizable body |
| Cabin Type | Day and Sleeper Cabin |
| Tiltable Cabin | No |
| Number Of Tyre | 10 |
| Rear Tyre | 325/95 R 24 |
| Front Tyre | 325/95 R 24 |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Battery(Volts) | 2 x 12 V 180Ah |
| Alternator (Amps) | 100 |
| Fog Lights | - |