The Piaggio Ape Xtra LDX HT truck is powered by a 4-stroke, Water cooled, 2 valves that produces 11.4 hp. The Ape Xtra LDX HT offers a payload capacity of - Kgs. Prices for the Piaggio Ape Xtra LDX HT start at Rs 2,45,642 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 11.4 hp |
| GVM | 975 kg |
| Wheel Base | 2100 mm |
| Engine | 4-stroke, Water cooled, 2 valves |
| Fuel Tank | 40 Ltr |
| PayLoad | - Kgs |
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
2,45,642 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 11.4 hp |
| Displacement (cc) | 300 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 40 Ltr |
| Engine | 4-stroke, Water cooled, 2 valves |
| Fuel Type | CNG |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 22.35 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | 38 kmpl |
| Gradeability (%) | 26.4 % |
| Max Speed (km/h) | 60 |
| Engine Cylinders | 1 |
| Turning Radius (mm) | - |
| Overall Length (mm) | 3315 |
| Overall Width (mm) | 1490 |
| Overall Height (mm) | 1770 |
| Ground Clearance (mm) | 235 |
| Wheelbase (mm) | 2100 mm |
| Axle Configuration | - |
| Length {mm (ft.)} | 1810 |
| Width {mm (ft.)} | 1400 |
| Height {mm (ft.)} | 285 |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | - Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 975 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | 487 |
| Gear Box | 5-Speed |
| Clutch | Multi Plate Wet Type |
| Power Steering | No |
| Steering | Handle bar type |
| A/C | No |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | No |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | No |
| Seating Capacity | Driver Only |
| Tubeless Tyres | No |
| Seat Belts | - |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Drum Brakes |
| Front Axle | - |
| Front Suspension | Helical spring with dampener |
| Rear Axle | - |
| Rear Suspension | Rubber spring with dampener |
| ABS | No |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Deck Body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | No |
| Number Of Tyre | 3 |
| Rear Tyre | 4.50 - 10, 8 PR |
| Front Tyre | 4.50 - 10, 8 PR |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Fog Lights | - |