The Piaggio Ape City Plus truck is powered by a Forced Air Cooled that produces 9.9 hp. The Ape City Plus offers a payload capacity of - Kgs. Prices for the Piaggio Ape City Plus start at Rs 2,22,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 9.9 hp |
| GVM | 757 kg |
| Wheel Base | 1920 mm |
| Engine | Forced Air Cooled |
| Fuel Tank | 20.6/Petrol 2.8 Ltr |
| PayLoad | - Kgs |
|
2,55,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
2,24,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
2,22,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 9.9 hp |
| Displacement (cc) | 230 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 20.6/Petrol 2.8 Ltr |
| Engine | Forced Air Cooled |
| Fuel Type | LPG |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 17.8 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | 22 kmpl |
| Gradeability (%) | 25.45 % |
| Max Speed (km/h) | 60 |
| Engine Cylinders | 1 |
| Turning Radius (mm) | - |
| Overall Length (mm) | 2880 |
| Overall Width (mm) | 1435 |
| Overall Height (mm) | 1920 |
| Ground Clearance (mm) | 200 |
| Wheelbase (mm) | 1920 mm |
| Axle Configuration | - |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | - Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 757 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | 457 |
| Gear Box | 4-Speed |
| Clutch | Multi-Plate, Wet Type |
| Power Steering | No |
| Steering | Handle Bar |
| A/C | No |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | No |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | No |
| Seating Capacity | D+3 |
| Tubeless Tyres | No |
| Seat Belts | - |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Drum Brake |
| Front Axle | - |
| Front Suspension | Hydraulic Telescopic Shock Absorber with Helical Compression Spring with Damper |
| Rear Axle | - |
| Rear Suspension | Hydraulic Telescopic Shock Absorber with Rubber Compression Spring with Damper |
| ABS | No |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Fuliy Bulit |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | No |
| Number Of Tyre | 3 |
| Rear Tyre | 4.50 - 10, 4 PR |
| Front Tyre | 4.50 - 10, 4 PR |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Battery(Volts) | 12 V 40 Ah |
| Fog Lights | - |