The Man CLA 31.300 EVO 8X4 truck is powered by a Di, Turbo Charged Intercooled that produces 300. The CLA 31.300 EVO 8X4 offers a payload capacity of 14230 Kgs. Prices for the Man CLA 31.300 EVO 8X4 start at Rs 39,00,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 300 |
| GVM | 31000 kg |
| Wheel Base | 5300 mm |
| Engine | Di, Turbo Charged Intercooled |
| Fuel Tank | 200 Ltr |
| PayLoad | 14230 Kgs |
|
39,00,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
39,00,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
39,00,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
39,00,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 300 |
| Displacement (cc) | 6900 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 200 Ltr |
| Engine | Di, Turbo Charged Intercooled |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-IV |
| Max Torque | 1150 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | - kmpl |
| Gradeability (%) | 48 % |
| Max Speed (km/h) | 60 |
| Engine Cylinders | 6 |
| Turning Radius (mm) | 10000 |
| Overall Length (mm) | 8262 |
| Overall Width (mm) | - |
| Overall Height (mm) | - |
| Ground Clearance (mm) | 385 |
| Wheelbase (mm) | 5300 mm |
| Axle Configuration | 8x4 |
| Size (Cu. M) | No |
| Length {mm (ft.)} | No |
| Width {mm (ft.)} | No |
| Height {mm (ft.)} | No |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | 14230 Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 31000 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | 16770 |
| Gear Box | 9-Speed |
| Clutch | Single plate, Power Assisted |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | No |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | No |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | No |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+1 |
| Tubeless Tyres | No |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Air Brakes |
| Front Axle | Heavy Duty Straight Forged I-Beam type, Maintence free Hub Bearings |
| Front Suspension | Semi Eiliptical Leaf springs with Double Acting Shock absorbers |
| Rear Axle | Man planetary Tandem Bogie With Hub Reduction Interaxle & stabliser bar |
| Rear Suspension | Heavy duty Boige Type Suspension |
| ABS | Yes |
| Parking Brakes | No |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Rock/Scoop Body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | No |
| Number Of Tyre | 12 |
| Rear Tyre | 11.00 X 20 |
| Front Tyre | 11.00 X 20 |
| No. Of Axles | No |
| Axle Types | No |
| Body Brakes | No |
| Chassis | No |
| Landing Gear | No |
| Electricals | 2X 12V |
| Floor Type | No |
| Body Material | No |
| Canopy Length | No |
| Water Tank Capacity (KL) | No |
| Water Tank Type | No |
| No. Of Valves | No |
| Pump Type | No |
| Bulker Type | No |
| Bulker Discharge Pipe | No |
| Bulker Air Inlet Pipe | No |
| Bulker Equipments | No |
| Bulker Electricals | No |
| Bulker Pressure | No |
| Floor Material | No |
| Side Board Material | No |
| Rear Board Material | No |
| External/Interior Surface | No |
| Refrigerating Unit | No |
| Temperature Range | No |
| Fog Lights | Yes |