The Mahindra Jeeto truck is powered by a Four Stroke, Positive Ignition, Petrol that produces 23 hp. The Jeeto offers a payload capacity of 715 Kgs. Prices for the Mahindra Jeeto start at Rs 4,37,749 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 23 hp |
| GVM | 1450 kg |
| Wheel Base | 2500 mm |
| Engine | Four Stroke, Positive Ignition, Petrol |
| Fuel Tank | 10.5 Ltr |
| PayLoad | 715 Kgs |
|
4,75,239 Ex-Showroom Price
|
|
|
5,26,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
4,79,213 Ex-Showroom Price
|
|
|
5,08,184 Ex-Showroom Price
|
|
|
4,37,749 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 23 hp |
| Displacement (cc) | 625 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 10.5 Ltr |
| Engine | Four Stroke, Positive Ignition, Petrol |
| Fuel Type | Petrol |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 48 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | 21.2 kmpl |
| Gradeability (%) | - % |
| Max Speed (km/h) | - |
| Engine Cylinders | 1 |
| Turning Radius (mm) | - |
| Overall Length (mm) | 3876 |
| Overall Width (mm) | 1498 |
| Overall Height (mm) | 1750 |
| Ground Clearance (mm) | NA |
| Wheelbase (mm) | 2500 mm |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Length {mm (ft.)} | 2257 |
| Width {mm (ft.)} | 1493 |
| Height {mm (ft.)} | 300 |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | 715 Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 1450 kg |
| Gear Box | 4-Speed |
| Clutch | Single Plate Dry Clutch |
| Power Steering | No |
| Steering | Manual Steering |
| A/C | No |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | Yes |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | No |
| Seating Capacity | D+1 |
| Tubeless Tyres | No |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Drum Brakes |
| Front Axle | - |
| Front Suspension | McPherson Strut with coil spring |
| Rear Axle | - |
| Rear Suspension | Semi-trailing arm |
| ABS | No |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Deck Body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | No |
| Number Of Tyre | 4 |
| Rear Tyre | 145 R12, 8PR |
| Front Tyre | 145 R12, 8PR |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Fog Lights | - |