The Mahindra Furio 14 HD truck is powered by a mDi Tech,with EGR+SCR Technology that produces 138 hp. The Furio 14 HD offers a payload capacity of 7348 Kgs. Prices for the Mahindra Furio 14 HD start at Rs 22,61,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 138 hp |
| GVM | 13100 kg |
| Wheel Base | 3450 mm |
| Engine | mDi Tech,with EGR+SCR Technology |
| Fuel Tank | 190 Ltr |
| PayLoad | 7348 Kgs |
|
22,61,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
22,79,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
23,16,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
23,35,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
23,45,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
23,47,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
23,58,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
23,60,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 138 hp |
| Displacement (cc) | 3500 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 190 Ltr |
| Engine | mDi Tech,with EGR+SCR Technology |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 525 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | 6.5 kmpl |
| Gradeability (%) | - % |
| Max Speed (km/h) | 80 |
| Engine Cylinders | 4 |
| Turning Radius (mm) | - |
| Overall Length (mm) | - |
| Overall Width (mm) | - |
| Overall Height (mm) | - |
| Ground Clearance (mm) | - |
| Wheelbase (mm) | 3450 mm |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Length {mm (ft.)} | 5185 |
| Width {mm (ft.)} | 2135 |
| Height {mm (ft.)} | 1900 |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | 7348 Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 13100 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | - |
| Gear Box | 6-Speed |
| Clutch | 362 mm diameter organic clutch |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | No |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | Yes |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+2 |
| Tubeless Tyres | No |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Air Brake |
| Front Axle | Forged "I" beam reverse Elliot type |
| Front Suspension | Semi elliptical |
| Rear Axle | Heavy duty |
| Rear Suspension | Semi elliptical |
| ABS | No |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Box body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | Yes |
| Number Of Tyre | 6 |
| Rear Tyre | 8.25 R 20 |
| Front Tyre | 8.25 R 20 |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Fog Lights | - |