The Mahindra E-Alfa Cargo truck is powered by a Electric Motor that produces 1.34 hp. The E-Alfa Cargo offers a payload capacity of 310 Kgs. Prices for the Mahindra E-Alfa Cargo start at Rs 1,55,598 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 1.34 hp |
| GVM | 780 kg |
| Wheel Base | 2168 mm |
| Engine | Electric Motor |
| Fuel Tank | - Ltr |
| PayLoad | 310 Kgs |
|
1,55,598 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 1.34 hp |
| Displacement (cc) | - cc |
| Fuel Tank (Litres) | - Ltr |
| Engine | Electric Motor |
| Fuel Type | Electric |
| Emission Norms | - |
| Max Torque | - |
| Acceleration | No |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | 25 |
| Mileage | 80 kmpl |
| Gradeability (%) | 5 % |
| Max Speed (km/h) | 25 |
| Engine Cylinders | - |
| Turning Radius (mm) | - |
| Overall Length (mm) | 2795 |
| Overall Width (mm) | 995 |
| Overall Height (mm) | 1790 |
| Ground Clearance (mm) | 138 |
| Wheelbase (mm) | 2168 mm |
| Axle Configuration | - |
| Size (Cu. M) | No |
| Length {mm (ft.)} | 1285 |
| Width {mm (ft.)} | 920 |
| Height {mm (ft.)} | 292 |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | 310 Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 780 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | 400 |
| Gear Box | Dual Speed |
| Clutch | - |
| Steering | Handle bar type |
| A/C | No |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | No |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | No |
| Seating Capacity | Driver Only |
| Tubeless Tyres | - |
| Seat Belts | - |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Drum Brakes |
| Front Axle | - |
| Front Suspension | - |
| Rear Axle | - |
| Rear Suspension | - |
| ABS | No` |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Deck Body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | - |
| Number Of Tyre | 3 |
| Rear Tyre | FR - R10, RR - R12 |
| Front Tyre | FR - R10, RR - R12 |
| No. Of Axles | No |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | No |
| Chassis | Yes |
| Landing Gear | No |
| Electricals | - |
| Floor Type | No |
| Body Material | No |
| Canopy Length | No |
| Water Tank Capacity (KL) | No |
| Water Tank Type | No |
| No. Of Valves | No |
| Pump Type | No |
| Bulker Type | No |
| Bulker Discharge Pipe | No |
| Bulker Air Inlet Pipe | No |
| Bulker Equipments | No |
| Bulker Electricals | No |
| Bulker Pressure | No |
| Floor Material | No |
| Side Board Material | No |
| Rear Board Material | No |
| External/Interior Surface | No |
| Refrigerating Unit | No |
| Temperature Range | No |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | No |
| Battery(Volts) | 48V (Lead Acid Battery) |
| Alternator (Amps) | - |
| Fog Lights | No |