The Keto Bulke Plus 2.2 truck is powered by a - that produces -. The Bulke Plus 2.2 offers a payload capacity of - Kgs. Prices for the Keto Bulke Plus 2.2 start at Rs 3,70,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | - |
| GVM | 1098 kg |
| Wheel Base | 2660 mm |
| Engine | - |
| Fuel Tank | - Ltr |
| PayLoad | - Kgs |
|
3,70,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | - |
| Displacement (cc) | - cc |
| Fuel Tank (Litres) | - Ltr |
| Engine | - |
| Fuel Type | Electric |
| Emission Norms | - |
| Max Torque | - |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | 45 |
| Mileage | 100 kmpl |
| Gradeability (%) | 7 % |
| Max Speed (km/h) | - |
| Engine Cylinders | - |
| Turning Radius (mm) | - |
| Battery Capacity | 7.8 kWh Smart Lithium-Ion (LFP) |
| Type Of Motor | 5 kW PMSM Motor |
| Charging Time | 3.5 hours |
| AC & DC (if Available) | - |
| Overall Length (mm) | 3700 |
| Overall Width (mm) | 1380 |
| Overall Height (mm) | 2055 |
| Ground Clearance (mm) | 160 |
| Wheelbase (mm) | 2660 mm |
| Axle Configuration | - |
| Size (Cu. M) | 3.8 |
| Length {mm (ft.)} | 1975 |
| Width {mm (ft.)} | 1380 |
| Height {mm (ft.)} | 1400 |
| Transmission | Direct Drive |
| Payload (Kgs) | - Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 1098 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | - |
| Gear Box | - |
| Clutch | - |
| Power Steering | No |
| Steering | Handle Bar |
| A/C | No |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | No |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | Driver Only |
| Tubeless Tyres | - |
| Seat Belts | No |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Disc-Drum Brakes |
| Front Axle | - |
| Front Suspension | Fork dampers |
| Rear Axle | - |
| Rear Suspension | Springs & dampers |
| ABS | - |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Box body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | - |
| Number Of Tyre | 3 |
| Rear Tyre | 13-inch |
| Front Tyre | 13-inch |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Landing Gear | - |
| Electricals | - |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Battery(Volts) | - |
| Alternator (Amps) | - |
| Fog Lights | - |