The Kamaz 6460 6x4 truck is powered by a Kamaz-740.60.360 that produces 355. The 6460 6x4 offers a payload capacity of 31000 Kgs. Prices for the Kamaz 6460 6x4 start at Rs 0 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 355 |
| GVM | 49000 kg |
| Wheel Base | 3735 mm |
| Engine | Kamaz-740.60.360 |
| Fuel Tank | 350 Ltr |
| PayLoad | 31000 Kgs |
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
10,00,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 355 |
| Displacement (cc) | 11760 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 350 Ltr |
| Engine | Kamaz-740.60.360 |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | E-III |
| Max Torque | 1570Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | - kmpl |
| Gradeability (%) | 18 % |
| Max Speed (km/h) | 80 |
| Engine Cylinders | 8 |
| Turning Radius (mm) | 12100 |
| Overall Length (mm) | 15770 |
| Overall Width (mm) | 2500 |
| Overall Height (mm) | 3250 |
| Ground Clearance (mm) | 310 |
| Wheelbase (mm) | 3735 mm |
| Axle Configuration | 6x4 |
| Length {mm (ft.)} | 12300 (40.3) |
| Width {mm (ft.)} | 2500 (8.2 ft.) |
| Height {mm (ft.)} | 750 (2.5 ft.) |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | 31000 Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 49000 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | 18000 |
| Gear Box | 16-Speed |
| Clutch | Single asbestos free disc, 430mm |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | Yes |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | Yes |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+1 |
| Tubeless Tyres | No |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Drum Brakes |
| Front Axle | Heavy duty reverse elliot forged I beam type |
| Front Suspension | Semi elliptic multi leaf with Hydraulic double acting shock absorber |
| Rear Axle | Rear fully floating tandem Axle hub reduction |
| Rear Suspension | Fully articualted inverted semi-elliptical leaf spring on tandum bogies turnnion with torque rods |
| ABS | Yes |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Customizable |
| Cabin Type | Sleeper Cabin |
| Tiltable Cabin | Yes |
| Number Of Tyre | 22 |
| Rear Tyre | 12*20 18 PR |
| Front Tyre | 12*20 18 PR |
| No. Of Axles | 3 |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | Air Brakes |
| Chassis | Yes |
| Landing Gear | No |
| Electricals | 24 V |
| Floor Type | No |
| Body Material | No |
| Canopy Length | No |
| Water Tank Capacity (KL) | No |
| Water Tank Type | No |
| No. Of Valves | No |
| Pump Type | No |
| Bulker Type | No |
| Bulker Discharge Pipe | No |
| Bulker Air Inlet Pipe | No |
| Bulker Equipments | No |
| Bulker Electricals | No |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | No |
| Side Board Material | No |
| Rear Board Material | No |
| External/Interior Surface | No |
| Refrigerating Unit | No |
| Temperature Range | No |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Fog Lights | No |