The Isuzu Hi-Lander truck is powered by a Common Rail, VGS Intercooled Diesel that produces 163 hp. The Hi-Lander offers a payload capacity of 225 Kgs. Prices for the Isuzu Hi-Lander start at Rs 19,49,900 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 163 hp |
| GVM | - kg |
| Wheel Base | 3095 mm |
| Engine | Common Rail, VGS Intercooled Diesel |
| Fuel Tank | - Ltr |
| PayLoad | 225 Kgs |
|
19,49,900 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 163 hp |
| Displacement (cc) | 1898 cc |
| Fuel Tank (Litres) | - Ltr |
| Engine | Common Rail, VGS Intercooled Diesel |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-IV |
| Max Torque | 360 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | - kmpl |
| Engine Cylinders | 4 |
| Turning Radius (mm) | - |
| Range | - |
| Type Of Motor | - |
| Charging Time | - |
| AC & DC (if Available) | - |
| Overall Length (mm) | 5295 |
| Overall Width (mm) | 1860 |
| Overall Height (mm) | 1785 |
| Ground Clearance (mm) | - |
| Wheelbase (mm) | 3095 mm |
| Axle Configuration | - |
| Size (Cu. M) | - |
| Length {mm (ft.)} | 1485 |
| Width {mm (ft.)} | 1530 |
| Height {mm (ft.)} | 465 |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | 225 Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | - kg |
| Kerb Weight (Kgs) | 1835 |
| Gear Box | 6 speed |
| Clutch | - |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Hydraulic power Assist with tilt Adjustment |
| A/C | Yes |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | - |
| Tiltable Steering | - |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+4 |
| Tubeless Tyres | - |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Disc and Drum Brakes |
| Front Axle | - |
| Front Suspension | Independent Double Wishbone,Coil Spring |
| Rear Axle | - |
| Rear Suspension | Soft Ride,Leaf Spring |
| ABS | Yes |
| Parking Brakes | - |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Deck Body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | No |
| Number Of Tyre | 4 |
| Rear Tyre | 245/70 R16 |
| Front Tyre | 245/70 R16 |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Landing Gear | - |
| Electricals | - |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Battery(Volts) | - |
| Alternator (Amps) | - |
| Fog Lights | - |