The Isuzu D-MAX truck is powered by a Common Rail, VGT Intercooled that produces 78 hp. The D-MAX offers a payload capacity of 1710 Kgs. Prices for the Isuzu D-MAX start at Rs 8,32,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 78 hp |
| GVM | 3490 kg |
| Wheel Base | 3095 mm |
| Engine | Common Rail, VGT Intercooled |
| Fuel Tank | 55 Ltr |
| PayLoad | 1710 Kgs |
|
8,32,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
8,34,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
8,35,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
8,36,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 78 hp |
| Displacement (cc) | 2499 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 55 Ltr |
| Engine | Common Rail, VGT Intercooled |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 176 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | 175 |
| Mileage | 14.4 kmpl |
| Gradeability (%) | 27 % |
| Max Speed (km/h) | - |
| Engine Cylinders | 4 |
| Turning Radius (mm) | 6300 |
| Overall Length (mm) | 5375 |
| Overall Width (mm) | 1860 |
| Overall Height (mm) | 1830 |
| Ground Clearance (mm) | 220 |
| Wheelbase (mm) | 3095 mm |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Length {mm (ft.)} | 2440 |
| Width {mm (ft.)} | 1725 |
| Height {mm (ft.)} | 510 |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | 1710 Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 3490 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | 1780 |
| Gear Box | 5-Speed |
| Clutch | - |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | Optional |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | Yes |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+1 |
| Tubeless Tyres | No |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Disc and Drum Brakes |
| Front Axle | - |
| Front Suspension | Double Wishbone,Coil Spring |
| Rear Axle | - |
| Rear Suspension | Semi-elliptic leaf spring |
| ABS | No |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Deck Body |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | No |
| Number Of Tyre | 4 |
| Rear Tyre | 215/75 R16 |
| Front Tyre | 215/75 R16 |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Fog Lights | - |