The Hino 500 FM8J truck is powered by a Hino J08E, DI Turbocharged Intercooled that produces 247. The 500 FM8J offers a payload capacity of - Kgs. Prices for the Hino 500 FM8J start at Rs 0 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 247 |
| GVM | 25000 kg |
| Wheel Base | 4240 mm |
| Engine | Hino J08E, DI Turbocharged Intercooled |
| Fuel Tank | 200 Ltr |
| PayLoad | - Kgs |
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
0 Ex-Showroom Price
|
|
|
35,00,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 247 |
| Displacement (cc) | 7684 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 200 Ltr |
| Engine | Hino J08E, DI Turbocharged Intercooled |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | E-III |
| Max Torque | 739Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | 88 |
| Mileage | - kmpl |
| Gradeability (%) | 40 % |
| Max Speed (km/h) | 98 |
| Engine Cylinders | 6 |
| Turning Radius (mm) | 8500 |
| Overall Length (mm) | 7450 |
| Overall Width (mm) | 2470 |
| Overall Height (mm) | 3420 |
| Ground Clearance (mm) | 260 |
| Wheelbase (mm) | 4240 mm |
| Axle Configuration | 6x4 |
| Size (Cu. M) | 14 |
| Length {mm (ft.)} | No |
| Width {mm (ft.)} | No |
| Height {mm (ft.)} | No |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | - Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 25000 kg |
| Gear Box | 9-Speed |
| Clutch | 381 mm dia Singledry plate, with damper springs |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | Yes |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | Yes |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | No |
| Adjustable Driver Seat | Yes |
| Seating Capacity | D+1 |
| Tubeless Tyres | No |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Air Brakes |
| Front Axle | Forged "I" beam reverse Elliot type Axle, |
| Front Suspension | Semi-elliptic leaf springs with shock absorbers |
| Rear Axle | First rear Axle: Single Speed Hypoid gear Axle,Second rear Axle:Tandem Drive Axle With Differential Lock, |
| Rear Suspension | Semi-elliptic leaf springs with shock absorbers |
| ABS | Yes |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Rock/Scoop Body |
| Cabin Type | Sleeper Cabin |
| Tiltable Cabin | Yes |
| Number Of Tyre | 10 |
| Rear Tyre | 11 R 20-16PR |
| Front Tyre | 11 R 20-16PR |
| No. Of Axles | No |
| Axle Types | No |
| Body Brakes | No |
| Chassis | Chassis with Cabin |
| Landing Gear | No |
| Electricals | No |
| Floor Type | No |
| Body Material | No |
| Canopy Length | No |
| Water Tank Capacity (KL) | No |
| Water Tank Type | No |
| No. Of Valves | No |
| Pump Type | No |
| Bulker Type | No |
| Bulker Discharge Pipe | No |
| Bulker Air Inlet Pipe | No |
| Bulker Equipments | No |
| Bulker Electricals | No |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | No |
| Side Board Material | No |
| Rear Board Material | No |
| External/Interior Surface | No |
| Refrigerating Unit | No |
| Temperature Range | No |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Fog Lights | No |