The Force Urbania truck is powered by a FM2.6CR ED that produces 115 hp. The Urbania offers a payload capacity of - Kgs. Prices for the Force Urbania start at Rs 28,99,000 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | 115 hp |
| GVM | 3625 kg |
| Wheel Base | 3350 mm |
| Engine | FM2.6CR ED |
| Fuel Tank | 70 Ltr |
| PayLoad | - Kgs |
|
28,99,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
28,99,000 Ex-Showroom Price
|
|
|
28,99,000 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | 115 hp |
| Displacement (cc) | 2596 cc |
| Fuel Tank (Litres) | 70 Ltr |
| Engine | FM2.6CR ED |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norms | BS-VI |
| Max Torque | 350 Nm |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | - kmpl |
| Gradeability (%) | - % |
| Max Speed (km/h) | - |
| Engine Cylinders | - |
| Turning Radius (mm) | - |
| Range | - |
| Battery Capacity | - |
| Type Of Motor | - |
| Charging Time | - |
| AC & DC (if Available) | - |
| Overall Length (mm) | 5440 |
| Overall Width (mm) | 2095 |
| Overall Height (mm) | 2550 |
| Ground Clearance (mm) | 200 |
| Wheelbase (mm) | 3350 mm |
| Axle Configuration | - |
| Size (Cu. M) | - |
| Length {mm (ft.)} | - |
| Width {mm (ft.)} | - |
| Height {mm (ft.)} | - |
| Transmission | Manual |
| Payload (Kgs) | - Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 3625 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | - |
| Gear Box | 5 Speed |
| Clutch | Dry friction, single plate & hydraulically actuated |
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| A/C | Yes |
| Cruise Control | - |
| Navigation System | - |
| Telematics | - |
| Tiltable Steering | - |
| Arm-rest | - |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | - |
| Seating Capacity | D+10 |
| Tubeless Tyres | Yes |
| Seat Belts | Yes |
| Hill Hold | - |
| Brakes | Disk Brakes |
| Front Axle | - |
| Front Suspension | Parabolic Leaf spring - for RFS Transverse Leaf spring - for IFS |
| Rear Axle | - |
| Rear Suspension | Parabolic Leaf Spring |
| ABS | - |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Fully Built |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | No |
| Number Of Tyre | 4 |
| Rear Tyre | 235/65 R16 C, Radial |
| Front Tyre | 235/65 R16 C, Radial |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | Yes |
| Landing Gear | - |
| Electricals | - |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Loading Platform Area(Sq.ft) | - |
| Battery(Volts) | - |
| Alternator (Amps) | - |
| Fog Lights | - |