The Etron Smartv truck is powered by a - that produces -. The Smartv offers a payload capacity of 350 Kgs. Prices for the Etron Smartv start at Rs 0 lakhs (ex-showroom).
| Max Power | - |
| GVM | 370 kg |
| Wheel Base | 2100 mm |
| Engine | - |
| Fuel Tank | - Ltr |
| PayLoad | 350 Kgs |
|
0 Ex-Showroom Price
|
| Max Power | - |
| Displacement (cc) | - cc |
| Fuel Tank (Litres) | - Ltr |
| Engine | - |
| Fuel Type | Electric |
| Emission Norms | - |
| Max Torque | - |
| Acceleration | - |
| Mileage City | - |
| Mileage Highway | - |
| Top Speed | - |
| Mileage | 140 kmpl |
| Gradeability (%) | - % |
| Max Speed (km/h) | 25 |
| Turning Radius (mm) | 5000 |
| Type Of Motor | Differential DC Brushless 1000W |
| Charging Time | 8-12 hours |
| AC & DC (if Available) | - |
| Overall Length (mm) | 2760 |
| Overall Width (mm) | 985 |
| Overall Height (mm) | 1750 |
| Ground Clearance (mm) | 250 |
| Wheelbase (mm) | 2100 mm |
| Width {mm (ft.)} | - |
| Transmission | Shaft Drive |
| Payload (Kgs) | 350 Kgs |
| GVW / GCW (Kgs) | 370 kg |
| Kerb Weight (Kgs) | - |
| Gear Box | 1 Forward +1 Reverse |
| Clutch | - |
| Power Steering | No |
| Steering | Handle bar type |
| A/C | No |
| Cruise Control | No |
| Navigation System | No |
| Telematics | No |
| Tiltable Steering | No |
| Arm-rest | No |
| Seat Type | Standard |
| Driver Information Display | Yes |
| Adjustable Driver Seat | No |
| Seating Capacity | D+5 |
| Tubeless Tyres | No |
| Seat Belts | - |
| Hill Hold | No |
| Brakes | Rear Drum Brake |
| Front Axle | - |
| Front Suspension | - |
| Rear Axle | - |
| Rear Suspension | - |
| ABS | No |
| Parking Brakes | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Fully Built |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Tiltable Cabin | No |
| Number Of Tyre | 3 |
| Rear Tyre | 375/12 |
| Front Tyre | 375/12 |
| No. Of Axles | - |
| Axle Types | - |
| Body Brakes | - |
| Chassis | - |
| Floor Type | - |
| Body Material | - |
| Canopy Length | - |
| Water Tank Capacity (KL) | - |
| Water Tank Type | - |
| No. Of Valves | - |
| Pump Type | - |
| Bulker Type | - |
| Bulker Discharge Pipe | - |
| Bulker Air Inlet Pipe | - |
| Bulker Equipments | - |
| Bulker Electricals | - |
| Bulker Pressure | - |
| Floor Material | - |
| Side Board Material | - |
| Rear Board Material | - |
| External/Interior Surface | - |
| Refrigerating Unit | - |
| Temperature Range | - |
| Battery(Volts) | Lead Acid Battery 48v-120ah |
| Fog Lights | - |